Türkiye Halep için harekete geçti

Halep'teki insanlık dramına sessiz kalmayan tek ülke olan Türkiye, Halep'in çığlığına tüm dünyaya duyurmak için harekete geçti.

Türkiye Halep için harekete geçti

Rejim güçleri, Rusya, İran ve PKK/PYD'nin ağır saldırıları altında kalan Halep her geçen saat yok oluyor. Dünyanın sesiz kaldığı insanlık dramı için Türkiye harekete geçti.  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı öncülüğünde 'Halep'te İnsanlık Ölmesin' kampanyası başlatıldı.

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve İran destekli Şii milislerin Halep'in doğusuna düzenlediği saldırılarda ölen sivillerin sayısı her geçen dakika artarken, yaklaşık 300 bin sivil, 30 kilometrekarelik bölgede sıkıştı. Bölgede yemek ve su bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Abluka altındaki Halep'e yardım malzemesi taşıyan TIR'lar bile girmekte güçlük çekiyor. Halep'te yaşayan siviller yaprak yiyerek hayatta kalmaya çalışıyor.

2012 yılından bu yana büyük bölümü muhaliflerin elinde olan Halep, Rusya ve İran'ın da desteğiyle rejim güçlerinin eline geçti. Halepliler son günlerde ölen sivillerin hemen vurulduğu noktaya defnedildiğini, bombardımanın şiddetinden ötürü hiçbir cenazenin mezarlığa götürülemediğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER