Türk müziği sevdalıları bu konsere koştu

Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Türk Müziği Topluluğu Şef Hatice Sevtap Bayraktar yönetiminde, Atatürk Kültür Merkezi Büyük Salon’da 35. Seri Konseri’ni gerçekleştirdi

Türk müziği sevdalıları bu konsere koştu

Tıklım tıklım dolu bir salonda konseri icra eden topluluğu izlemeye gelenler arasında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Samsun Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Belviranlı'nın yanı sıra çok sayıda sanatsever vardı.

GÖNÜLLÜ OLARAK KOROYA KATILDILAR

DSİ 7. Bölge Türk Müziği Topluluğu, 2002 yılı eylül ayında Türk musikinin gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlamak, Türk müziği zevkini aşılamak, bu çizgide hizmette bulunmak için DSİ 7. Bölge Müdürlüğü personeli ve yakınları Türk musikisine gönül vermiş kişileri bir araya getirerek sanatsal ve kültürel ilişkileri sağlamlaştırmak üzere kuruldu. Toplamda 35. Seri Konseri’ni veren grup yıllar içerisinde Türk müziğine gönül vermiş doktor, öğretmen, öğrenci, serbest meslek sahibi kişileri de bünyesine katarak gruba farklı renkler de katmış oldu.

19 MAYIS LİSESİ MEZURLARI YARARINA

Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Türk Müziği Topluluğu bugüne kadar gerçekleştirdiği konserlerde temel misyonunu sosyal sorumluluk projesi kapsamında yürüterek, birçok derneğe katkı sundu. Bu konserini de temel vizyon ve misyonunu kültürel ve sanatsal faaliyetlere katkıda bulunmak, imkanları kısıtlı olan yükseköğrenim öğrencilerine burs vermek olarak belirleyen Samsun Ondokuz Mayıs Lisesi Mezunları Derneği yararına gerçekleştirdi.

BESTEKAR NALKASEN’İN ESERLERİ SESLENDİRİLDİ

Kuzey yarımkürede kışın başladığı, en uzun gecenin yaşandığı, zemherinin başlangıcı olan, nam-ı diğer Şeb-İ Yelda’da dinleyenleri ile birlikte olan Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Türk Müziği Topluluğu, bu konserinde 35. konseri olmasına atfen İzmirli bir bestekar ve söz yazarı olan Yusuf Nalkesen şarkıları, İzmir şarkıları ve Rumeli şarkılarını icra ederek, hem 25 Aralık 1923 İzmir doğumlu olan Yusuf Nalkesen’i rahmetle yad etti, hem “Bütün cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz sözünü anımsatarak İzmir’e dair şarkılar paylaştı, hem de Osmanlı İmparatorluğu döneminde 15. yüzyıldan itibaren Balkanlar’ın güneyi olarak ifade edilen Rumeli’ye dair bir-iki türküyü de konuklarıyla paylaşmış oldu.

PROTOKOL DE SAHNE ALDI

Yoğun alkış ve talep üzerine, Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Türk Müziği Topluluğu Şefi Hatice Sevtap Bayraktar, başta Samsun Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ve tüm protokolü sahneye davet ederek yine 35.konser olması vesilesiyle tüm salonun ellerinde bayrakları ve sesleriyle eşlik etmesiyle İzmir Marşı’nı okudu ve konser coşkulu bir şekilde sona erdi. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında bu çalışmalarına ve konserlerine devam etmeyi hedefleyen Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Türk Müziği Topluluğu, tüm sanatseverleri bu organizasyonları desteklemeye davet ediyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER