Turizmcilerden Nebati'ye rapor

Karadeniz Turizm İşletmecileri Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati'ye sektörün taleplerini sundu

Turizmcilerden Nebati'ye rapor

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, Samsun Valisi Osman Kaymak ile birlikte, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda turizm sektörü adına söz alan Murat Toktaş yaptığı konuşmada, koordineli sürdürülebilir bir turizm politikasına ihtiyaç olduğunu belirterek, “Ortak akılla doğru paydaşlarla bir masada olmalıyız. Bu bize hızlı yol almamızı ve daha az enerji ve daha az kaynak kullanımı ile doğru sonuca ulaştıracaktır. Bu nedenle işin tek elden takibi için bir merkezin kurulması önemlidir” dedi.

KONTROLLÜ YATIRIMA İHTİYAÇ VAR

Turizmde 'kontrollü yatırıma' ihtiyaç olduğunu söyleyen Toktaş, "Otele ihtiyaç var ama hangi tarz otele ve şehrin hangi bölgesine. Yatırımcıyı doğru yönlendirmeliyiz. Örneğin bu konu Sanayi ve Ticaret Odası ile organize edilebilir. Şu an eksik kapasite kullanımı ve hak edilen değerden satılamama gibi sorunlarımız mevcut. Bu konuda turizm yatırım ofisi gibi yatırımcıya destek olacak doğru yönlendirecek bir çalışma grubu kurulmasını istiyoruz. Yapılan yatırımların şehre daha fazla değer katsın” diye konuştu.

SAMSUN’A DİREKT UÇUŞ TALEBİ

Murat Toktaş ayrıca, bu yıl sonuna kadar Trabzon’a, Körfez ülkelerinden 2,5 milyon turistin geceleme yapacağını ancak Samsun’un 25 binlerde kalacağını ifade etti. Toktaş, “Bunun tek nedeni hedef pazar olan körfez ülkelerinden direkt uçuşların olmayışı. Turistler tek uçuşlu yerler istiyor. Direk uçuşlar başlarsa yılda 1,5 milyon geceleme yaparız. Bunu karşılığı ise yaklaşık 125 milyon dolardır. Bu nedenle direkt uçuşlar konusunda destek istiyoruz” dedi.

HAKSIZ REKABETİ ÖNLEMELİYİZ

Turizm Bakanlığı belgeli tesislerdeki restoranlarda KDV yüzde 18 iken, normal restoranlarda yüzde 8 olduğunu da belirten Toktaş, bu durumun haksız rekabete yol açtığını anlattı. Sektörde çok büyük yatırımlar olduğunu dile getiren Toktaş, "Fakat mevzuat ve yasalar şu anki mevcut durumu karşılayacak günün koşullarına uygun değil. Yasa ve mevzuat düzenlemelerine ihtiyacımız var. Bu konuda destek bekliyoruz” diye konuştu. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, taleplerin hepsini tek tek not alarak, üzerinde çalışacaklarını ve kısa sürede dönüş sağlayacaklarını söyledi.

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER