Tümosan tank motorunda iddialı

Tümosan, başta Altay tankı olmak üzere askeri platformlar için ihtiyaç duyulan güç grubunun geliştirilmesi projesine daha iddialı bir teklif vermeye hazırlanıyor.

Tümosan tank motorunda iddialı

Tümosan Motor Teknolojileri Müdürü Enishan Özcan “Yeni ihale için eli kulağında deniliyor. Biz de inşallah en güçlü aday olacağız” dedi.

Tümosan savunma sanayiine geliştirdiği PUSAT ile hızlı giriş yaptı. Yerli motor ve güç sistemlerine sahip araç önemli bir boşluğu dolduracak. Şirket başta Altay tankı olmak üzere askeri platformlar için ihtiyaç duyulan güç grubunun geliştirilmesi projesine daha iddialı bir teklif vermeye hazırlanıyor. Tümosan Motor Teknolojileri Müdürü Enishan Özcan, yaptığı açıklamada, şirketin üstlendiği ilk ihale kapsamında Avusturyalı AVL firması ile imzaladığı teknik destek sözleşmesinin mücbir sebeplerle karşılıklı feshedildiğini söyledi. Konjonktür nedeniyle Avrupa bazlı şirketlerle çalışma olanağı kalmaması nedeniyle mücbir sebebe girmeden de çözüm yolu aradıklarını dile getiren Özcan, şöyle konuştu:


“O da şuydu, arkada garantör olmayınca belli bir risk ortaya çıkıyor. Bu riskin fiyatlandırılıp, bütçe ve takvim biraz daha artırılarak değişikliğe gidilmesini istediğimizde Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) bunun İhale Kanunu’na uygun olmayacağını, yeni ihale ile yapılmasının daha uygun olduğunu söyledi. Özellikle teknik destek sağlayıcı konusunda yeni şartlarla tekrar ihaleye çıkılmasını bekliyoruz. Yeni ihale için eli kulağında deniliyor. Biz de inşallah en güçlü aday olacağız.”

YENİ KONSEPTE DESTEKSİZ GİDECEK

Enishan Özcan, Tümosan’ın güç grubunun geliştirilmesi projesine yönelik yeni bir kurgu yaptığını ifade etti. Özcan, “Yeni kurgumuz tamamen desteksiz; garantörlüğün, bütün sorumluluğun Tümosan’da olduğu bir kurgu. Yeni teklifimizi bu şekilde vereceğiz. Başta da bu şekilde aslında biz gitmiştik. Bundan 7-8 sene önceye gidildiğinde SSM’ye 8 senelik bir takvim ve daha yüksek bir maliyetle gitmiştik. Onlar, daha kısa bir süre ve garantör öngörmüşlerdi. Bu sefer süreyi de kısaltıp, kendimizi öne atıyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER