Tüketicinin üzerinden bu yükü alın

Tüketiciyi Koruma Derneği Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, banka kartları ve kredi kartlarının asgari dönem borç ödeme tutarının yüzde 30’a indirilmesine ilişkin, “Asgari ödeme limitinin daha da aşağılara çekilerek tüketicinin rahatlatılması gerekmektedir. Bankalar, tüketicilerin üzerindeki bu yükü kaldırmalıdır” dedi

Tüketicinin üzerinden bu yükü alın

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ve banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelikte değişiklik yapan yönetmelikle, asgari dönem borç ödeme tutarı, kart limiti 15-20 bin TL arası olanlar için yüzde 35'ten yüzde 30'a indirildi. 20 bin TL üzeri limitli kartların borç ödeme tutarı da yüzde 40'tan yüzde 30'a çekildi. Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, kredi kartı asgari borç limitlerinde yapılan değişikliklerle ilgili açıklamada bulundu. 

‘HİÇ BİRŞEYİ DEĞİŞTİRMEYECEK’

Sema Onar Yaktı, “Kredi kartlarına mahkum edilen tüketiciler, elleri kolları bağlı olarak bankalara borçlu durumdadır. Toplumun yaklaşık yüzde 50’i kredi kartı kullanıyor ve yine ödemelerinin yaklaşık yüzde 50’sini bu kartlarla yapıyor. Lüks olduğu görünen kredi kartı aslında ekonomik sıkıntı çeken vatandaşın kaçış çaresidir. Bu nedenle yapılan değişiklik tüketiciyi rahatlatmayacaktır. 20 bin lira limitli bir karta sahip vatandaş zaten bitmiş, tükenmiş ve dibe vurmuş durumdadır. Yapılan yüzde 5’lik yüzde 10’luk indirimler hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Asgari ödeme limitinin daha da aşağılara çekilerek tüketicinin rahatlatılması gerekmektedir. Bankalar, tüketicilerin üzerindeki bu yükü kaldırmalıdır” diye konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER