TSK’dan İdlib hamlesi

Türkiye’nin güneyinde yüksek seviyede seyreden tansiyon komşu ülkelere de politikalarında farklılıklar yaratıyor. Zira bu ülkelerden biri de Türkiye. TSK, İdlib bölgesinden ikinci üssünü kurma kararı aldı.

TSK’dan İdlib hamlesi

Türk Silahlı Kuvvetleri Teftenaz Bölgesi’nde Teftenaz Havaalanı’na ikinci üssünü kurma planları içerisinde.

Alınan bilgiler, TSK, en riskli ve tahriklere en açık alan olarak tanımlanan Reyhanlı-Afrin-Tel Rıfat bölgesinde sınırların korunması sağlanması hedefleniyor.

TSK, Astana Anlaşması gereği bölgedeki iç güvenliği sağlamak üzere 14 gözlem 3 sabit kalıcı ve 30’u aşkın gözlem merkezi kurmayı hedefliyor. Hali hazırda 14 gözlem bölgesi belirlendi. TSK, kritik noktalarda kolay hedef olmamak için ise 30 noktada ÖSO ile birlikte hareketli gözlem merkezleri kuracak. TSK ve ÖSO’nun Halep’in batısında yer alan Etarib ilçesine ve Halep’in kuzeyinde yer alan Tamura köyüne kadar askerî varlığını genişlettiği belirtildi.

Sabit bit üs kurulma işlemi ise Halep’in Şeyh Bereket Dağı’na Afrin bölgesinden gelebilecek saldıırlara karşı gözlem ve müdahale yapılabilecek bir üs kuruldu.

En dikkat çekici hamle ise dün gece saatlerinde geldi. TSK, İdlib’in Teftenaz Hava Üssüne intikal etti. İdlib’deki ikinci üssün kurulumuna ise bugün başlanacağı kaydedildi. İdlib’deki en stratejik bölge olarak görülen Teftenaz üssü, Türk askerine yönelik muhtemel saldırı riski karşında İdlib içinde harekât kapasitesinin en üst seviyeye çekebileceği bir nokta şeklinde ifade ediliyor.

Kaynak: Çetiner Çetin Türkiye Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2017, 08:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER