Trump: Fantastik Karar

İngiltere'deki referandumdan Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı çıkmasına ABD'nin Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump'tan destek geldi.

Trump: Fantastik Karar
İngiltere'de dün düzenlenen referandumun yüzde 51.8 ile Avrupa Birliği'nden ayrılma (Brexit) yönünde sonuçlanması Fransa ve Hollanda'daki milliyetçi partileri harekete geçirdi. Brexit'in kesinleşmesi sonrasında Hollanda ve Fransa'da da referandum çağrıları yapıldı.

Fransa'daki son seçimlerde büyük bir başarı sergileyen aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin (FN) Başkan Yardımcısı Florian Philippot, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İngiltere'yi kutluyorum. Her zaman özgürlük kazanıyor... Şimdi bizim sıramız" dedi. 
Hollanda'da göç karşıtlığıyla bilinen Partij van de Vrijheid lideri Geert Wilders da bir açıklama yaparak, "Kendi ülkemizin, paramızın, sınırlarımızın ve göç politikamızın kontrolünü elimize almamız gerekiyor" dedi. 

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ise Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma kararı sebebiyle hayal kırıklığına uğradığını, fakat Britanya'nın AB'den ayrılma kararının Brüksel'de reformları hayata geçirmeye vesile olabileceğini söyledi. Rutte, Hollanda'da benzer bir referandum yapılıp yapılmayacağı ile ilgili soruya bu konuda yapılacak herhangi bir referanduma çok fazla ilgi olmadığını düşündüğünü belirtti. 

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier İngilizlerin ayrılık kararını "Avrupa için üzücü bir gün" değerlendirmesini yaptı. Steinmeier, "İngiltere'den gelen haber gerçekten iç karartıcı" dedi. 

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk,  “Referandumdan başka bir sonuç çıkmasını istediğimizi saklamaya gerek yok. Bunun sonucunun siyasi olarak ne kadar ciddi ve hatta dramatik olduğunun farkındayım. 27 lider adına diyebilirim ki, birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız. Bu tarihi bir an, ancak histerik tepki verilecek bir an değil” diye konuştu. 
Hollanda Başbakanı Mark Rutte de 28 üyeli bloğun bundan böyle diğer AB ülkelerindeki 'memnuniyetsizlik' ile uğraşma zorunda kalacağını savunurken, "İngiltere'de gördüğünüz memnuniyetsizlik, kendi ülkem dahil diğer ülkelerde de mevcut. Daha fazla refah için reform gerekiyor" diye konuştu. 

Almanya, AB'nin kurucu ülkelerini son durumu değerlendirmek üzere Berlin'e davet etti. Alman Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'in kurucu ülkelerin Dışişleri Bakanlarını Cumartesi sabahı Berlin'e davet ettiği duyuruldu. 
Villa Borsig'de gerçekleşmesi beklenen toplantıya, Almanya'nın yanı sıra Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ve Luksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn'un katılması bekleniyor. 
Steinmeier, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını 'Avrupa için üzücü bir gün' olarak yorumladı. 

ABD'nin Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, İskoçya'ya gerçekleştirdiği gezi sırasında yaptığı açıklamada Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma kararının 'harika' ve 'fantastik' bir durum olduğunu söyledi. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, cuma günü yaptığı açıklamada Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılma kararının ülkenin NATO'daki konumunda herhangi bir değişikliği sebep olmayacağını söyledi. İngiltere'nin güçlü ve NATO'ya bağlı bir müttefik olarak kalacağını belirten Stoltenberg, ülkenin NATO'da önemli bir rol oynamaya devam edeceğini belirtti. 
Aşırı sağcılar referandum istiyor 
Hollanda'nın aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders ise ülkesinin 28 üyeli Birlik'ten ayrılması çağrısı yapıp, "Hollandalılar AB'den çıkmayı oylamayı hakediyor. Özgürlük partisi Hollanda'nın AB'den çıkmasının oylanacağı bir NExit oylaması istiyor... Kendi ülkemizi, kendi paramızı, kendi sınırlarımızı ve kendi göçmen politikamızı kendimiz yönetmek istiyoruz" çağrısı yaptı. 

Fransız aşırı sağcı lider Marine Le Pen de İngiltere'nin AB'den ayrılması'na (Brexit) gönderme yaparak Fransa'nın da Birlik'ten ayrılmasını teklif etti, "FRexit zamanı geldi" dedi. 

Referandum kampanyasında birçok defa, Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılığının İskoçya'da yeni bir bağımsızlık referandumunu tetikleyebileceği uyarısında bulunan İskoç Ulusal Partisinin (SNP) lideri ve İskoç bölgesi Başbakanı Nicola Sturgeon, "İskoç halkının kendi geleceklerini AB'nin bir parçası olarak gördüklerini" söyledi.
İskoçya Kültür, Avrupa ve Dış İlişkiler Kabine Bakanı Fiona Hyslop da "Kararların sonuçları olur. Birleşik Krallık da İskoç halkının çıkarlarına karşı bir karar aldı. Bunun sonuçları olacak." dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER