Toprağa gömeceğiz!

İzmir'in Aliağa ilçesinde Türkiye’nin ilk yüzer LNG Terminali Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "El Bab neredeyse tamamlanmak üzere" dedi.

Toprağa gömeceğiz!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Aliağa ilçesinde FSRU Projesi (Yüzer LNG Terminali/ Floating Storage and Regasification) açılış törenine katıldı. Törende konuşan Erdoğan terörle mücadelede kararlılık vurgusu yaparak, "Bu terör belasını toprağa gömeceğiz. Hiç endişeniz olmasın.Bakınız şu anda El-Bab. Birileri kuru sıkı atıyor. Dünyayı biz mi kurtaracağız diyor. Kilis'e bomba düşünce neredesin hükümet diyorlar. Kilis'e bomba atanların peşine düşünce 'Dünyayı biz mi kurtaracağız' diyorlar. Bunlar ne saf ya. Sabır sabır sabır anlamadılar. Sadece ülkemizde değil terörün üzerine orada da gideceğiz dedik.  Şimdi El-Bab neredeyse hallolmak üzere." dedi.

İşte o konuşmadan satır başları

"Projelerin şehrimize ülkemize firmalarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Mühendisinden işçisine herkese teşekkür ederim. 6 ayda hizmete alınmış olmasını çok önemli görüyorum. Enerji alanında Türkiye hem tüketiminin artması, hem de geçiş güzergahında olması sebeiyle yeni projelere ihtiyaç duyan bir ülke. 

ENERJİ TALEBİ ARTACAK

Enerji talebi artacaktır. Büyüme hızımızla enerji tüketim oranımız aynı oranda artmıştır. Bu yılki enerji tüketimimiz 2002'den 2 kat daha fazla. Kendi kaynaklarımızı azami şekilde değerlendirirken, alternatif enerji kaynaklarını oluşturuyoruz. Doğalgaz en önemli enerji kaynağı. Elektriğin bir kısmı, ısınma ihtiyacımızı doğalgazla karşılıyoruz. Doğalgazda malesef dışa bağımlıyız. Kaynak çeşitliliğine gitmemiz şart. LNG önemli bu bakımdan. Türkiye 8. sırada yer alıyor. Daha sağlıklı kurmak için LNG yatırımlarına öncelik vermemiz gerekiyor.

NEREDE SIKINTI VARSA ORAYA GİDECEK

10'da birine karşılık gelen arz imkanı sağlıyor. Günde 20 milyon LNG gönderme kapasitesi olan bu tesis ısınma amaçlı tüketim konusunda adeta sigortamız olacak. Sadece Aliağa değil, Karadeniz Akdeniz nerede sıkıntı varsa oraya gidecek. Tesislerini hizmete aldığımız Ege Gaz'a ilave yeni şirketin de çalışmalarının olduğunu biliyoruz. Yeni yatırım hazırlıklarını memnuniyetle karşıladığımı bilmenizi isterim.Bu işler aşkla sevdayla olur, aşkınız sevdanız derdiniz yoksa bunların hiçbiri olmaz. Hep birlikte bu projeleri daha da ileriye taşımakta kararlıyız.

İNSAN YOKSA HİÇ BİRİ YOK

Dünyanın en büyük kuruluşlarına baktığımızda finans, bilişim ve enerji sektörlerini görüyoruz. İlk 10 ekonomiden biri olmak istiyorsak bu sektörlerde söz sahibi olmalıyız. Üretime dayalı sektörlerle baktığımızda birbirini destekleyen sektörler. Bizim petrol ve doğalgazımız olmayabilir. Biz Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmeye kararlıyız, inanıyoruz. Bizim genç insan gücümüz önemli. Ekonomide diğerleri insanın türevidir. Sermaye ve emek insanın türevidir. İnsan yoksa bunların hiçbiri yoktur. Birliğimizi beraberliğimizi ortaya koyarak bu hedefe ulaşabiliriz.

İKİ UNSUR VAR: İSTİKRAR VE GÜVEN

Başarıda iki unsur vardır. İstikrar ve güven. Son zamanlardaki saldırılar bunlara yöneliktir. Kalkınmadan uzaklaştırıp kısır gündemler için, bu oyunlara gelmeyeceğiz. Deşifre ettik. Son 3,5 yıldır kesintisiz bir şekilde sosyal çalkantıdan teröre her türlü yol denendi biz kalkınma gündememizden asla kopmadık. Cumhuriyet tarihinde 2 geçiş vardı. Biz 3 geçiş sığdırdık. Biri Fatih Sultan Mehmet, biri Marmaray, biri de Avrasya Tüneli. Bunlar dertli ve aşık olursanız yapabileceğiniz işlerdir. İş bilenin kılıç kuşananın. İstanbul'un iki yakasını 5. defa birbirine bağlamış olduk. Diğer bir konu İzmir'le İstanbul'u bağlamak onu da yaptık. Osman Gazi Köprüsü... Bir başka heyecan ve aşk duyduk. Tamamen bitince 3 saat. Zamanla yarışmak budur. Bu olmazsa hiçbir şeyin anlamı yok. Bu adımların gazetede okuyorum 'Arkadaşına çayı hazırla geliyorum, diyor. Şaka yapıyorsun diyor. Şaka yapmıyorum Avrasya Tüneli'ndeyim' diyor. Bu günleri de gördük.

TORAĞA GÖMECEĞİZ

Bu terör belasını toprağa gömeceğiz. Hiç endişeniz olmasın.Bakınız şu anda El-Bab. Birileri kuru sıkı atıyor. Dünyayı biz mi kurtaracağız diyor. Kilis'e bomba düşünce neredesin hükümet diyorlar. Kilis'e bomba atanların peşine düşünce 'Dünyayı biz mi kurtaracağız' diyorlar. Bunlar ne saf ya. Sabır sabır sabır anlamadılar. Sadece ülkemizde değil terörün üzerine orada da gideceğiz dedik.  Şimdi El-Bab neredeyse hallolmak üzere.

PAZARTESİ ILGAZ TÜNELİ DE AÇILACAK

Daha dün yatırım bedeli 4 milyon lira olan projelerden oluşan Sayın Bakanımız ve Başbakanımızla Ankara'da açılışını gerçekleştirdik. İnşallah pazartesi günü Kastamonu, Çankırı, Ilgaz Tüneli'nin açılışı yapılacak. Toplamda 13 kilometreye yakın. Dağları deldik ya. Ferhat olursan Şirin'e gidersin. Millet Şirin, bir Ferhat olduk Ferhat. Kış mevsiminde oralardan geçmek mümkün değildi. Bizi 2023'e taşıyacak olan bu projelerdir. Bir yandan terörle mücadeleyi sürdürürken kalkınma gündemimizi sıkı sıkıya takip edeceğiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER