TOKİ’YE GECİKME ZAMMI TEPKİSİ

Samsun’da TOKİ tarafından yapılan 422 konutlu Çay Mahallesi Konutları’nın sakinleri, yüzde 5’lik gecikme zammına tepki gösteriyor. Elektriğe bile yüzde 2’lik gecikme zammı uygulandığını belirten site sakinleri, bu durumun düzeltilmesini istiyor

TOKİ’YE GECİKME ZAMMI TEPKİSİ

Samsun’un İlkadım ilçesi Çay Mahallesi’nde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) yapımını gerçekleştirdiği Samsun Çay Mahallesi Toplu Konut alanındaki 422 konuttan oluşan sitenin sakinleri, uygulanan yüzde 5’lik gecikme zammıma tepki gösteriyor. Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (YEDAŞ) abonelerine uyguladığı fatura gecikme zammı yüzde 2’yi örnek gösteren site sakinleri, zammın aşağı çekilmesi yönünde site yönetimine sesleniyor.

AİDAT METREKAREYE GÖRE DEĞİŞİYOR

Çay Mahallesi konutlarında aylık aidat bedeli; A Blok’ta 98,46 metrekaresi 91 TL, 120,45 metrekaresi 98 TL, 149,89 metrekaresi 107 TL. B Blokta 84 metrekaresi 87 TL. C Blokta ise 130,32 metrekaresi 101 TL ve 148,68 metrekaresi 107 TL olarak alınıyor.

TEBLİĞDE’ HER AY ALINACAKTIR’ DENİLDİ

‘Ortak Gider Aidatı’ adı altında site sakinlerine yapılan tebliğde, şu ifadelere yer verildi; “Ortak Gider Aidat Bütçesi metrekare paylı Gider Kalemlerinde Ortak Alan Çevre/Blok Aydınlatma, Asansör, Hidrofor/Pompa Vs. Elektrik Tüketim Giderleri, İşletme Bütçesi İçerisinde Belirlenmiş Olan Limitler Çerçevesinde Kapıcı Daireleri Elektrik, Su ve Doğalgaz Tüketim Giderleri, Ortak/Peyzaj Alanları İlaçlama ve Çim Biçme Makinesi Yakıt Giderleri, Peyzaj Alanları Sulama Giderleri, Temizlik Malzemesi ve Blok Temizlik Suyu Tüketim Gideri, Elektrik, Sıhhi Tesisat, Mekanik Malzeme Bakım-Onarım ve Sarf Giderleri, Asansör Bakım-Onarım (Garanti Dışı Haller), Fenni Muayene ve Sarf Giderleri, İşveren Mali Mesuliyet, 3.şahıs, Ferdi Kaza, Yönetim Ofisi ve Kapıcı Dairesi Sigorta Giderleri, Site Yönetimi Büro/Ofis, Ulaşım ve Genel Yönetim Giderleri; Eşit Paylı Gider Kalemlerinde İdari, Teknik ve Blok/Bakım Görevlisi Ücret Giderleri, Blok/Bakım Görevlisi ve Teknik Personel İş Elbisesi Giderleri ve Personel Kıdem Tazminat Hakları yer almakta olup her ay alınacaktır.”

“YÜZDE 5 GECİKME TEMİNATI UYGULANACAKTIR”

Diğer yandan ise “Bu kapsamda; aidat ve avanslarla ilgili olarak Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20. maddesi gereğince hak sahiplerinin ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanım hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider payını ödemekten kaçınamaz. Ayrıca, son ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş (%5) gecikme tazminatı uygulanacaktır. (Bu bedel faiz niteliğinde olmayıp aidatını ödeyen sakinlerin haklarını korumak amacıyla yasayla oluşturulmuş bir tazmı̇nattır.)” ifadelerine yer verildi.

‘YÜZDE 5 GECİKME ZAMMINI KABUL ETMİYORUZ’

Aidatların gecikme zammına itiraz eden site sakinleri, “Giderlerin maliyetlerini buradaki kiracılara yüklemek doğru değil. YEDAŞ’ın elektrik faturasına yaptığı gecikme zammı bile yüzde 2. Gecikme zammını kabul etmiyoruz. Yüzde 5 gibi bir rakam kesinlikle fazladır. Bu yüzdenin aşağı çekilmesi gerekiyor” diye konuştular.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER