TOKİ Çay Mahallesi'nde bin 500 kişi soğuğa mahkum

Samsun’un İlkadım ilçesi Çay Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarında 420 hanede oturan yaklaşık bin 500 kişiyi, soğuğa mahkum etti. SAMGAZ, tüm teknik altyapısı tamamlanan TOKİ Çay Mahallesi konutlarına doğalgaz borularının rengini beğenmeyince hala doğalgaz bağlamadı

TOKİ Çay Mahallesi'nde  bin 500 kişi soğuğa mahkum

Samsun'un Çay Mahallesi'ndeki TOKİ Konutları'nda evlerini geçen ağustos ayında teslim alan hane sahipleri, aradan geçen süreçte SAMGAZ'ın doğalgazı açmaması üzerine, kışın kendisini hissettirdiği bugünlerde ısınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Evlerinde kazakları ve kabanlarıyla oturmak zorunda kalan vatandaşlar, birçok ailenin küçük çocukları bulunduğunu ve zor durumda olduklarını belirterek, SAMGAZ'ı Vali Osman Kaymak'a şikayet ettiler. SAMGAZ'ın tüm işlemleri tamamlandığı halde doğalgazı konutlara vermemesine gerekçe olarak, boruların rengini gösterdiği öne sürüldü.

MÜHENDİS BORULARIN RENGİNİ BEĞENMEDİ

Samsun'un Çay Mahallesi'nde geçen ağustos ayında hane sahiplerine teslim edilen TOKİ konutlarında oturan 420 konuttaki yaklaşık bin 500 vatandaş, kış mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde SAMGAZ tarafından adeta soğuğa mahkum edildi. Aylardır doğalgazın açılmasını bekleyen vatandaşlar, bütün teknik sorumluluklarını yerine getirmelerine rağmen, iddiaya göre bu kez de SAMGAZ'dan gelen mühendisin doğalgaz borularının rengini beğenmemesi üzerine yine doğalgazsız kaldılar.

OSMAN KAYMAK’A ŞİKAYET ETTİLER

SAMGAZ görevlilerinin doğalgaz borularının rengiyle ilgili uyarısını da yerine getirmek için harekete geçen müteahhit ve TOKİ Çay Mahallesi yönetimi bu kez de, ana kazana bağlı dedektörle, dairelere bağlı ayrı bir dedektör bulunduğu gerekçesiyle yine SAMGAZ engeline takıldılar. SAMGAZ'ın tek bir dedektör ısrarı nedeniyle bir türlü doğalgazı açtıramayan Çay Mahallesi TOKİ sakinleri, çareyi SAMGAZ'ı Vali Osman Kaymak'a şikayet etmekte buldular.

‘SAMGAZ KEYFİ OLARAK AÇMIYOR’ İDDİASI

Vali Osman Kaymak'ın yaptığı görüşmeler sonucunda SAMGAZ'dan bir ekibin geldiği en geç cuma gününe kadar 420 hanenin bulunduğu TOKİ konutlarına 4-5 binaya peyderpey doğalgaz vermeye başlayacağı belirtildi. SAMGAZ'ın sürekli kendilerine engel çıkardığını belirten TOKİ sakinleri, "Hava sıcaklığının 10 derecelere kadar düştüğü bu kış gününde SAMGAZ yönetimi sürekli engel çıkartıyor. Evlerimizde adeta donuyoruz. Çoluk çocuğumuz üşüyor. Hasta olacaklar diye korkuyoruz. Evlerinde bebekleri olanlar da var. Her teknik taleplerini yerine getirdik ama SAMGAZ keyfi olarak doğalgazımızı açmıyor" diyerek şikayetlerini dile getirdiler.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER