Tiflis’ten Samsun’a dans yolculuğu

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te dünyaya gelen ve 6 yaşında başladığı baleye Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçısı olarak devam eden Ana Gorgiashvili, başarılı dansıyla göz dolduruyor

Tiflis’ten Samsun’a dans yolculuğu

Geçen yıl Hürrem Sultan'ı canlandıran, bu yıl koreografisi ve librettosu Armağan Davran ve Volkan Ersoy'a ait Piri Reis balesinde baş balerin olarak sahneye çıkan Gorgiashvili, 23 yıldır parmak uçlarında dans ediyor. Tecrübeli balerin, 6 yaşında Tiflis'te çıktığı dans yolculuğunun Samsun'da devam ettiğini, hayalinin ise tüm dansçılar gibi bir gün Rusya'daki Bolşoy Balesi'nde görev almak olduğunu söyledi. Balenin hayatın her alanında fedakarlık isteyen zor ve acı veren bir sanat olduğunu ifade eden Gorgiashvili, gösterilere çok iyi hazırlandıklarını, prova sürecinin uzun ve zahmetli olduğunu anlattı. Parmakları kanayana kadar dans ettiklerini belirten Gorgiashvili, "Bale aslında çok zor bir sanat. Dışarıdan göründüğü gibi değil. Hep parmaklarınızın ucundasınız" dedi.

ÇOK ÖZVERİLİ OLMAK GEREKİYOR

Hep kontrollü olmak ve her gün egzersiz yapmak gerektiğini ifade eden Gorgiashvili, şunları söyledi: "Çok özverili olmak gerekiyor. Özel hayata özen göstermek, yediğinize, içtiğinize dikkat etmeniz lazım. Her gün 8 saat prova yapıyoruz. Temsile göre daha fazla prova yaptığımız günler oluyor. Çocukken balenin zor bir şey olduğunu fark edemiyorsun. Onu zamanla anlıyorsun. Çok acı çekiyorsun ama bırakamıyorsun. Bazen parmaklarımız kanıyor ama biz o gün prova yapmak zorundayız. Bu zorlukları çekiyoruz, dayanıyoruz."

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER