Tesadüfen Suikast!

Bingöl İl Emniyet Müdürü Atalay Ürker’e düzenlenen ve iki üst düzey polisin şehit olduğu suikastin ayrıntıları ortaya çıkardı.

Tesadüfen Suikast!

Başka bir terör eylemi için bölgede keşif yapan teröristlerin o sırada teftişe gelen Ürker’i görünce saldırıya geçtiği öğrenildi.

Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker’e 9 Ekim 2014’te düzenlenen suikaste ait dosyaya giren Mordem kod adlı PKK’lının itirafı saldırının perde arkasını gün yüzüne çıkardı. Saldırıda Atalay Ürker ağır yaralanırken, koruması Uğur Atlı da yaralanmış, Bingöl Emniyet Müdür Yardımcısı Atıf Şahin ve Komiser Hüseyin Hatipoğlu ise olay yerinde şehit olmuştu. Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın yeni duruşması 23 Haziran’da yapılacak. Dosyaya yeni giren bu kritik ifade ise olayın karanlıkta kalan bir çok yanını aydınlatıyor.

"EMRİ ÇEKDAR AMED VERDİ"

Bingöl Yayladere’de 25 Mayıs’ta jandarmaya teslim olan Mordem kod adlı D. D. adlı PKK’lı, Emniyet Müdürü Ürker’e yönelik suikastin Bingöl Farhan Gücü’ne bağlı Rodi Çevlik kod adlı Sonuç Gürdeğir ve Rizgar Çevlik kod adlı Beşti Tasalı isimli PKK mensupları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. D.D. ifadesinde “Bingöl’de eylem talimatını Çekdar Amed kod adlı Ahmet Talva verdi. Olaydan bir gün önce 8 Ekim 2014’de Direj kod adlı çobanlık yapan R.A., Rodi kod adlı Sonuç Gürdeğir ve Berhudan-Jiyan kod adlı Ergin Tosun Bingöl şehir merkezinde kamu kuruluşları, polis ve jandarma noktalarında eylem için keşif yaptı” dedi.

D.D.’nin ifadesine göre, teröristler ilk keşifin ardından Bingöl-Alıncık yolunda gasp edilen bir araçla tekrar şehir merkezine keşif yapmak için geldi.

ÇAPRAZ ATEŞ AÇTILAR

Terörist ifadesinde o günü şöyle anlattı: “Rodi, Rizgar ve Karker kod adlı Agit Barınç ile örgütün yerel yönetiminde sorumlu bir şahıs ile şehir merkezine eylem amaçlı keşif için geldiler. Bu sırada adını bilmediğim yerel yönetimde görevli şahıs ‘İşte Bingöl Emniyet Müdürü bu şahıs, yanındakilerde polisleri’ dedi. (Emniyet Müdürü Ürker ve yanındaki polisler bu sırada şehirde yapılan eylemlerde yakılan ve zarar gören iş yerlerini inceliyordu) Emniyet Müdürü Atalay Ürker ve polisler teröristlerin yanından geçti. Geri dönerek yolun kenarına aracı park ettikten sonra Rodi kod adlı Sonuç Gürdeğir araçtan inerek, Rızgar kod adlı Beşir Tasalı ise aracın içinden Emniyet Müdürü Ürker ve yanındaki polislere uzun namlulu silahlarla ateş ettiler.”

ORMANDA SAKLANDILAR

Mordem kod adlı D.D. ifadesinde, “Eylem sonrası Alıncık köyüne gelen Rizgar, Rodi ve Karker kod adlı teröristler ile yerel yönetimdeki şahıs, ormanlık alana geçtiler. 1-2 gün sonra bu üç kişiyi yine R.A. (çoban) kendisine ait araçla Ortaçanak bölgesine bizim yanımıza getirdi. Yerel yönetimdeki diğer şahsın Bingöl şehir merkezine nasıl döndüğünü bilmiyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER