Terörle mücadelede yeni dönem

Terör örgütleri FETÖ ve PKK'ya karşı operasyonlar hız kesmeden sürerken diğer bir yandan da terör örgütlerinin çok önemsediği yaz dönemi gelirken bir dizi yeni önlemler alınıyor.

Terörle mücadelede yeni dönem

Özellikle son 2-3 haftada, içeriye terörist ‘sarkıtmaya’ çalışan PKK’lılar büyük hüsrana uğratıldı. Sınırdaki TSK ve jandarma birliklerinin etkin çalışması, sızmaları sıfır noktasına kadar indirmiş. Örgütün taktik değişikliğinin altında bu başarı var.

İRAN SINIRINA DUVAR

PKK ve DAEŞ saldırıları, canlı bomla eylemleri nedeniyle terör örgütlerinin Suriye’den gelerek Türkiye’de eylem yapmasının önüne geçmek için Türkiye-Suriye sınırına duvar örülmüştü. Şimdi de Türkiye-İran sınırına da duvar örülecek.

PKK’yı özellikle Türkiye içinde etkisiz kılmaya yönelik çok önemli adımlar atıldı. Ancak PKK da bu adımlara karşılık, etkisini sürdürebilmek için sürekli yöntemler deniyor, yeni yollar arıyor. Güney sınırlarımızdaki etkinlik, PKK’nın sızmalarını önemli ölçüde azaltmış durumda. Ancak PKK’nın İran’ın Türkiye sınırında da kampları var. Bu kamplar istihbarat notlarında; Makü, Dambat, Navur, Kotr, Kenereş, Şehidan olarak sıralanıyor.

Tespitlere göre bu kamplarda 800 ila 1000 civarında PKK’lı terörist barınıyor. 
Teröristler, PKK’nın kullandığı en eski usulle, Türkiye’ye girip eylem yapıp yeniden sınır dışına kaçıyorlar. Nokta operasyonlar yapılıyor ancak sorunun çözümü için kalıcı önlemler de alınıyor. Bu kapsamda, Ağrı-Iğdır sınırının 70 kilometresi duvarla, kalan kısmı ise kuleler, demir tel örgülerle kapatılıyor.  Bölge boydan boya ışıklandırılıyor. ​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER