Terör Örgütleri Neden Kardeşleri Seçiyor?

Terör örgütü DAEŞ 'kan kardeşler' geleneğini bozmadı.

Terör Örgütleri Neden Kardeşleri Seçiyor?

Terör örgütlerinin ortak amacı kan akıtmaktı. Dünyanın neresinde olursa olsun acılar hep ortaktı. Türkiye, Charlie Hebdo ve Paris'teki terör saldırılarının ardından teröre karşı ortak çağrı yaptı. Liderler Paris'te el ele vererek teröre tepki yağdırdı. Avrupa ise Türkiye'deki kanlı eylemleri sadece kınamakla kaldı. Teröre karşı ortak çağrı yapmaktan sakındı.Belçika'nın hatta Avrupa Birliği'nin başkenti Brüksel'da ardı ardına patlayan bombalar iseterörün acımasız yüzünü bir kez daha ortaya çıkarttı.

DAEŞ'İN KANLI YÖNTEMİ

CIA raporunda Brüksel'deki havalimanı ve metro istasyonundaki bombalı saldırılarda 31 kişi can verirken, 260 kişi de yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren "canlı bombalar" ise terör örgütü DAEŞ'e bağlıydı. Dünyadan militan ithal eden DAEŞ, daha önceki saldırılarında olduğu gibi Brüksel'de de "kardeş" geleneğini bozmadı. Belçika polisi, saldırıların kardeşintihar bombacıları Halid ve İbrahim El Bakravi tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. İbrahim El Bakravi'nin havalimanında, kardeşi Halid El Bakravi'nin de metro istasyonunda kendisini patlattığı anlaşıldı. ABD İstihbarat birimi CIA'in hazırladığı raporda ise DAEŞ'in neden kardeş terörü estirdiğini açıklayan bilgiler yer aldı. Söz konusu raporda DAEŞ'in,birbirlerini ele vermemeleri için "ağabey kardeşlere" bombalı saldırı görevi verdiği vurgulandı.

PARİS'TEN ANKARA'YA KADAR AYNI

DAEŞ, daha önceki saldırılarda da kardeş teröristleri kullanmıştı. 15 Nisan 2013'te 6 kişinin öldüğü Boston Maratonu'nu kana bulayan saldırganlar DAEŞ'li kardeşler Tamerlan-Cevher Tsarnaev'dı. 7 Ocak 2015'de yaşanan ve 12 kişinin can verdiği Charlie Hebdosaldırısını yapanlar da Şerif-Said Kuasi kardeşler çıktı. 13 Kasım 2015'te 137 kişinin öldüğü Paris saldırılarını gerçekleştiren bombacıları ise Ibrahim-Salih Abdeslam'dı. 20 Temmuz'da Suruç ve 10 Ekim 2015'te Ankara Garı'nda 100'den fazla insanı katleden canlı bombalar da Yunus Emre-Abdurrahman Alagöz'dü.

SABIKALARI KABARIK

Brüksel'i kana bulayan terörist Bakravi kardeşlerin, daha önce de hırsızlık ve polise ateş açma gibi suçlar nedeniyle hapse girdikleri ortaya çıktı. İbrahim El Bakravi, 2010'da bir döviz bürosu soygununa katıldı. Yakalanacağını anlayınca polise ateş açtı. Bir polisi yaralayan El Bakravi, 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Küçük kardeş Halid El Bakravi ise hırsızlık ve darp suçlarından polise yakalandı. 5 yıl hapis cezası aldı. Belçika polisinin, Bakravi kardeşler hakkında "Bakraviler radikal terörist profiline çok uygun değiller. Daha çok para için her şeyi yapmaya hazır birer hayduta benziyorlar" dediği aktarıldı. Uzmanlar, Bakravi kardeşlerin hapishanede radikalleşmiş olabileceğini söylüyor.

BRÜKSEL
23 MART 2015: 31 ÖLÜ
HALİD VE İBRAHİM EL BAKRAVİ

CHARLIE HEBDO
7 OCAK 2015: 12 ÖLÜ
ŞERİF-SAİD KUASİ

BOSTON MARATONU
15 NİSAN 2013: 6 ÖLÜ
TAMERLAN-CEVHER TSARNAEV

ANKARA GARI-SURUÇ
20 TEMMUZ -10 EKİM 2015: 143 ÖLÜ
YUNUS EMRE-ABDURRAHMAN ALAGÖZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER