Terme’de işçi krizi!

Terme Belediyesi’nde yerel seçim öncesi Şenol Kul tarafından seçime az bir süre kala işe alındığı iddia edilen 16 personelin, yeni Başkan Av. Ali Kılıç tarafından görevlerine son verildiği soruları Terme’nin gündemi oldu. İddiaları yalanlayan eski Başkan Şenol Kul, Termelilerle şahsi cep telefonu numarasını paylaşarak, “İstediğiniz zaman öğrenmek istediğiniz ya da sorgulamak istediğiniz her konuda arayabilirsiniz” dedi

Terme’de işçi krizi!

31 Mart yerel seçimlerine az bir süre kala Samsun’un Terme İlçe Belediyesi’nde göreve alındığı 16 personelin görevine son verildiği iddia edildi. Yeni Başkan Av. Ali Kılıç tarafından işçi çıkartıldığı iddiası, sosyal medya üzerinde oldukça tepki topladı. Döneminde son dakika işçi aldığı iddialarına yanıt veren Terme Belediyesi eski Başkanı Şenol Kul, kendisine haksızlık yapıldığını ifade ederek iddiaları yanıtladı. Şenol Kul, ayrıca Termelilerin kendisine istedikleri soruları sorabileceklerini belirterek, şahsi cep telefonu numarasını kamuoyuyla paylaştı.

‘TORPİLLE MASA BAŞINDA OTURANLAR DEĞİL’

İddialara yanıt veren Şenol Kul, “Son dakikada belediyeye alındığı söylenen kişiler belediyede yeni değil. Bu arkadaşların bir kısmı 2017 de bir kısmı 2018’de İŞKUR programından belediyede çalışmışlar. Süreleri bitince ihtiyaç olduğu için çalışmaya devam etmişler. İŞKUR programı yeniden başlayınca yine çalışmışlar. İŞKUR programları arasındaki ödemeler bazen yaptıkları işten bazen de başka kaynaklardan ödenmiştir. Ancak son açılan İŞKUR programında noter kurasında kendilerine iş çıkmamıştır. Yaptıkları işlere devam eden arkadaşlara maalesef gerekli ödeme de yapılamamıştır. Bu nedenle belediye şirketine alınarak sorun çözülmek istenmiştir. Bu işlem için hem İŞKUR’la işlem yürütmek hem de güvenlik soruşturması gereklidir. Bu da zaman alan süreçtir. Hatta güvenlik soruşturmaları yeni bir uygulama nedeniyle geri gönderilerek yeniden talep edilmiştir. Sonuçta süreç bitince şirket elemanı olarak işe alınmışlardır. Toplamda 11 kişi olan bu arkadaşların bir kısmı atölyede bir kısmı temizlikte bir kısmı cami temizliğinde çalışmışlardır. Yani torpille masa başında oturan elemanlar değildir” diye konuştu.

‘HİÇ BİRİSİ AKRABAM DEĞİLDİR’

Şenol Kul, “Ayrıca fen işlerindeki güvenlikçi uzmanlık sınavı nedeniyle işten ayrılınca onun yerine bir güvenlik elemanı alınmıştır. Yine bir inşaat mühendisinin sözleşmesi Temmuz’da bitiyordu. Onun yerine de belediye bünyesinde olmayan bir jeoloji mühendisi asgari ücretten şirkete alınmıştır. Kısacası bu alımların seçim öncesine gelmesi sanki başka partiden biri gelecek diye kasıtlı olarak yapılan alımlar değildir. Hiç birisi akrabam değildir. İhtiyaç sahibi olduklarını biliyorum. Örneğin birinin evinde bakmakla yükümlü olduğu iki kanser hastası vardır. Ayrıca niyetim belediyeye eleman doldurmak olsa seçimden hemen önce Ali başkanla konuşarak iki müdürü başka kuruma göndermezdik. Zaten askeri ücretle çalışanların ücretlerinin neredeyse yarısını iki müdürün maaşı karşılar” şeklinde konuştu.

‘CEP TELEFONUNU PAYLAŞTI...’

Şenol Kul, şöyle devam etti: “Burada herhangi bir kasıt yok. Ancak insanlar niyet okuyuculuğu yaparak önyargıyla yorumlar yapabilirler. Şahsımı, kararlarımı eleştirebilirsiniz sorun yok ama bu insanları sanki hak etmedikleri halde torpille seçim öncesi işe girmiş gibi göstermek en azından haksızlıktır ve vicdanları sızlatır. Sevgili kardeşim, olayı size tüm samimiyetimle anlattım. Takdir sizin. Sorup sorgulamak çok güzel bir erdem. Ama sormadan sorgulamadan bilgi edinmeden duyumlarla yorumda bulunmak bizi yanıltabilir. Sorumlu ve duyarlı davranarak sormadan ve suçlamadan yargıda bulunmadığınız için teşekkürler. İstediğiniz zaman öğrenmek istediğiniz ya da sorgulamak istediğiniz her konuda arayabilirsiniz. Tel 0532 308 51 72. Görüşmek dileğiyle sevgi ve saygılar.”

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER