Telafer'e ilk onlar girecek

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'da, Türkmenlerin yaşadığı Telafer'e orduya bağlı 92. ve 72. tugay ile Telaferli Sünni ve Şiilerden oluşan gücün gireceğini söyledi.

Telafer'e ilk onlar girecek

İbadi, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, güvenlik  güçlerinin Musul operasyonunda ilerleme kaydettiğini belirterek, "Terör örgütü  DEAŞ ile Musul içerisinde çatışıyoruz. Bu da güçlerimizin kapasitesindeki  değişimi gösteriyor. DEAŞ, Musul'da yerleşim yerlerine bomba yüklü araç  yerleştiriyor ve keskin nişancılarını da kullanıyor." ifadelerini kullandı.

Musul'a bağlı Türkmenlerin yaşadığı Telaferilçesine Şii milis  güçlerinin mi yoksa ordunun mu gireceği sorusu üzerine İbadi, "Telafer'e orduya  bağlı 92. ve 72. tugay ile Telaferli Sünni ve Şiilerden oluşan güç girecek."  dedi.

İran'a ait savaş uçaklarının Irak semalarında uçmasına izin  vermediklerini vurgulayan İbadi, şunları kaydetti:

"2014'te Tikrit ve Diyala'da onayımız olmadan İran uçakları DEAŞ'ı  vurmak için uçuş gerçekleştirdi. Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığımız İran'ı  muhatap alarak onayımız olmadan kabul etmeyeceğimizi iletti. O günden beri tek  bir İran uçağı Irak hava sahasına girmedi."

İbadi, Ürdün ile de aynı şeyi yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Irak ve Suriye sınırında güvenlik kusuru bulunduğunu ifade eden İbadi,  DEAŞ sonrası söz konusu sınırda askeri ve güvenlik önlemlerinin alınması  gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER