'Tekstil bitme noktasına geldi'

Karadeniz bölgesinin tekstil toptan ve perakende alanında faaliyet gösteren Mecidiye Çarşı esnafı üst üste yaşanan siyasi gelişmeler sebebiyle üretimin ve satışların durma noktasına geldiğini belirttiler

'Tekstil bitme noktasına geldi'

Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulunan esnafın sektörleri hakkında ortak bir dil kullanmaları ise dikkatlerden kaçmadı. Esnaflar, “Durumumuz kötü, tekstil denilen sektöre yarım aşırımızı verdik fakat son yaşananlarla neredeyse artık sona gelmek üzereyiz” şeklinde konuştular.
‘DÖNÜŞÜMÜ KAÇIRDIK’
Gazete Gerçek’e açıklamalar yapan tekstil toptancısı esnaf Ahmet Uzuner, “Eskiden Türkiye’nin göz bebeği olan Adana’da Tarsus’ta fabrikalar vardı. Bunların tamamı kapandı. Kapanan fabrikaların yerini fasoncular aldı. Fasonculuk tekstilde gerilemeyi, özellikle toptancılıkta gerilemeyi getirdi. Eskiden dükkanımızı açmadan önce, sabah 7 sularında Kavak’tan, Merzifon’dan, Tokat’tan gelen müşterilerimiz olurdu. Dükkanın açılmasını bekler, bizimle birlikte mallarını ayırır memleketlerine dönerlerdi. Tabi şimdi bunlar yok. Devir değişti. Bu değişimi ise biz yakalayamadık. Dönüşümü kaçırdık” şeklinde kaydetti.
‘İTHALAT ÇOK, İHRACAT YOK’
Açıklamalarına devam eden Uzuner, “Biz ithalata karşı değiliz. Ekonomik dengelerin hassasiyetini biliyoruz. Dünya değişiyor. Fakat gelinen noktada bakıyoruz keşke ithalata saygı duymasaymışız, keşke gavur malı diye kullandırmama kampanyaları yapsaymışız, keşke satmasaymışız. Maalesef ithalatın yanında ihracat neredeyse sıfır seviyesinde. Dolayısıyla bir zamanların tekstil ülkesiyken şimdi ise dışarıdan tekstil alan ülke olduk. Bunun sebebi ise dünyanın hızla değişmesi. Her ülke, farklı farklı sektörlerde yeniden konumlandırılıyor. Bu konumlamada iyi yer tutamıyoruz. Esas sorunumuz bu” dedi.
‘HIZLI BİR ÇÖKÜŞ VAR’
Sektörde engellenemez bir çöküş olduğunu kaydeden esnaflar, “Tekstil sektöründe engellenemez bir çöküş ve yok oluş var. Öyle bir denklem ki bu, ayakta kalmak için Çin pazarından gelen malları satıyorsun, bunu satamazsan batacaksın, fakat orta ve uzun vadede Çin pazarından gelen malları sattığın için batıyorsun. Dünya çok başka bir yere doğru gidiyor” dedi.

‘KALİTE KAVRAMI DEĞİŞTİ’
Mecidiye çarşı esnafları tüketicinin kalite kavramının değiştiğini vurgulayarak, “Tekstil artık çul olarak görülüyor. Pamukmuş, cildi tahriş etmesinmiş önemli değil. 5 lira olsun, ısıtsın, kanserojen maddeden mi yapılmış, hiç önemi yok müşteri için. Sanki geri gidiyoruz. Halbuki ileri gidiyoruz ama 40 yıl önce pamuk olsun, naylon olmasın, yün olsun derdi müşteriler. Şimdi bu yok. Ucuz olsun, ısıtsın. Eskise de, sağlıksız olsa da önemi yok” şeklinde ifade ettiler.

Serhat TÜRK
 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2017, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER