Tehlike çanları çalıyor!

Mart ayında yüzde 6.12 oranında artışla 59 milyon 623 bin dolar ihracat yapan Samsun'un, Avrupa ülkeleri ile dış ticaret pazarı giderek küçülüyor. Mart ayında Samsun ihracatında zirvede yer alan Hollanda ve Almanya başta olmak üzere en fazla ihracatın yapıldığı Avrupa ülkelerinin tamamında en az yüzde 50'ye varan oranda gerileme yaşandı

Tehlike çanları çalıyor!

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerine göre mart ayında 59 milyon 623 bin dolar, yılın ilk üç ayı itibariyle de 177 milyon 740 bin dolar ihracat gerçekleştiren Samsun, geçen ay en fazla dışsatım yaptığı ülkeler Yemen ve Etiyopya oldu. Samsun'un Avrupa'da bir numaralı ihracat partneri Hollanda'ya yapılan dışsatım ise yüzde 11.85 oranında gerileme göstererek, 6 milyon 116 bin dolara düştü. Hollanda ile birlikte Almanya'nın da aralarında bulunduğu en fazla ihracat yapılan Avrupa ülkelerine ihracatta ciddi gerilemeler olduğu görüldü.

MARTTA EN FAZLA İHRACAT YİNE YEMEN’E

TİM'in verilerine göre mart ayında Samsun'dan en fazla ihracat (dışsatım) yapılan ülke geçen yılın aynı ayında sadece 86 bin dolar ihracatın yapılabildiği Yemen oldu. Yemen'e geçen ay 7 milyon 923 bin dolar dışsatım yapıldı. Buna göre yılın ilk üç ayında Samsun'dan Yemen'e yapılan toplam ihracat, 17 milyon 2223 bin dolara yükseldi. Geçen yılın ilk üç ayında bu ülkeye yapılan dışsatım 1 milyon 381 bin dolar olmuştu.

ETİYOPYA VE FİLİPİNLER’E SÜRPRİZ ATAK

Samsun'dan mart ayında en fazla ihracatın yapıldığı sürpriz ülkeler ise Etiyopya ile Filipinler oldu. Geçen yıl hiç ihracat yapılmayan Etiyopya'ya mart ayında 7 milyon 730 bin dolar seviyesinde ihracat gerçekleştirildi. Yılın ilk üç ayı itibariyle bu ülkeye yapılan ihracat da yüzde 7 bin 812 artarak büyük bir patlama yaptı. Etiyopya'nın yanı sıra mart ayında Filipinler'e yapılan ihracat da yüzde 3 bine varan bir artış meydana geldi. Martta Filipinler'e Samsun'dan 2 milyon 1564 bin dolar ihracat yapılırken, yılın üç ayı itibariyle bu ülkeye yapılan ihracat da yüzde 372 artış göstererek 2 milyon 485 bin dolara çıktı.

KENYA’YA İHRACAT REKORA KOŞUYOR

Mart ayında en fazla ihracat artışının sağlandığı diğer bir ülke ise 15 Temmuz darbe girişiminin ardından neredeyse sıfır ihracat nokta sına gelen ancak geçen yılın sonlarından itibaren yeniden atağa geçen Kenya oldu. Kenya'ya yapılan ihracat mart ayında yüzde bin 594 artış göstererek 3 milyon 194 bin dolar oldu. Böylece geçen yılın ilk üç ayında 272 bin dolar seviyesindeki Kenya'ya yapılan ihracat, bu yılın ilk üç ayında ise yüzde 4 bin artış göstererek 11 milyon 494 bin dolara kadar çıktı.

CEZAYİR, FAS VE TUNUS DENGESİZ SEYREDİYOR

Bu arada şubat ayında rekor düzeyde ihracat artışlarının yaşandığı Cezayir, Fas ve Tunus'a Samsun'dan yapılan ihracatta ise mart ayında keskin bir düşüş görüldü. Şubat ayında 6 milyon 128 bin dolar ihracat yapılan Fas'a mart ayında ise 280 bin dolar ihracat yapılabildi. Geçen yılın üç ayına göre yüzde 325 artışın olduğu Fas ihracatında dengesiz seyreden dış ticaret ilişkisi mart ayında da devam etti. Fas'a bu yılın ilk üç ayında yapılan toplam ihracat ise 6 milyon 583 bin dolara çıktı. Fas gibi şubat ayında rekor kırarak 8 milyon 459 bin dolar dışsatım gerçekleştirilen Cezayir'e yapılan ihracat da mart ayında 177 bin dolara kadar düştü. Yılın ilk üç ayı itibariyle bu ülkeye yapılan ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 849 artarak, 8 milyon 672 bin dolar oldu. Samsun'un Kuzey Afrika'da en büyük ticaret partneri olan Tunus'a yapılan ihracat ise mart ayında 194 bin dolara geriledi. Yılın ilk üç ayı itibariyle bu ülkeye yapılan toplam ihracat ise 10 milyon dolara kadar düştü. Geçen yılın ilk üç ayında Tunus'a yapılan toplam ihracat; 34 milyon 240 bin doları bulmuştu. 

AVRUPA İLE TİCARET DARALIYOR

TİM'in mart ayı ihracat rakamları Samsun'un en fazla ihracat yaptığı Avrupa ülkeleri ile dış ticaretinin giderek küçüldüğünü de ortaya koydu. Mart ayında Almanya'ya yapılan ihracat yüzde 63 gerileyerek 2 milyon 416 bin dolara düştü. Geçen yılın mart ayında bu ülkeye 6.5 milyon dolar ihracat yapılmıştı. 3 aylık toplam ihracat rakamları değerlendirildiğinde Almanya ihracatında yüzde 41'i bulan bir gerileme olduğu görüldü. Geçen yılın ilk üç ayında 14 milyon dolar olan Almanya ihracatı, bu yılın ilk üç ayında ise 8.6 milyon dolara geriledi.

HEPSİNDE GERİLEME VAR

Almanya gibi Belçika'ya yapılan ihracatta ise mart ayında yüzde 17, 3 aylık toplam ihracatta da yüzde 42 gerileme yaşandı. Belçika'ya yılın ilk üç ayında toplam ihracat 2 milyon 209 bin dolara düştü.  Bulgaristan'a yapılan ihracat ise mart ayında yüzde 73, yılın ilk üç ayı itibariyle ise yüzde 67 gerileyerek, 2.5 milyon dolar seviyesinden 851 bin dolara düştü. Finlandiya'ya yapılan ihracatta ise mart ayında yüzde 49, yılın ilk üç ayı itibariyle de yüzde 14,24 gerileme yaşandı ve 788 bin dolara geriledi. Fransa'ya yapılan ihracatta üç aylık dönemde yüzde 22 gerileme yaşandı. 

ZİRVEDEKİ HOLLANDA BİLE DÜŞÜYOR

Avrupa ülkelerinden ve Samsun'un en fazla ihracat gerçekleştirdiği Hollanda'ya yapılan ihracatta bile hem mart ayında hem de yılın ilk üç ayı itibariyle gerileme meydana geldi. Mart ayında yüzde 11,85 düşüşle 6 milyon 116 bin dolar ihracat yapılan Hollanda'ya, yılın ilk üç ayı itibariyle ise yüzde 14 gerilemeyle 18 milyon 937 bin dolar seviyesinde dışsatım gerçekleştirildi. Samsun'un bu ülkeye yaptığı toplam ihracat geçen yılın 3 ayında toplam 22 milyon 78 bin dolardı. Öte yandan Avrupa ülkelerinden İspanya'ya yapılan ihracat yılın ilk üç ayı itibariyle; yüzde 40 gerileyerek 763 bin dolara düşerken, İsviçre'ye yapılan ihracat yüzde 4 gerileyerek 1 milyon 352 bin dolara, İtalya'ya yapılan ihracat da yine üç aylık dönemde yüzde 21 gerileyerek 2 milyon 68 bin dolara indi. 

RUSYA MART AYINDA ÜZDÜ

Samsun ihracatında mart ayında ilk kez Rusya'ya yapılan ihracatta gerileme meydana geldi. Geçen yıl mart ayında 3 milyon 211 bin dolar olan mart ayında bu ülkeye yapılan dışsatım, geçen ay 2 milyon 900 bin dolar oldu. Böylece yılın üç ayı itibariyle Rusya'ya Samsun'dan yapılan toplam ihracat 7 milyon 798 bin dolar olarak gerçekleşti.

SURİYE VE IRAK PAZARI GİDEREK BÜYÜYOR

Samsun'un Suriye'ye yaptığı ihracat ise giderek büyüyor. Geçen yılın üç ayında toplam 2 milyon 62 bin dolar ihracatın gerçekleştirildiği Suriye'ye bu yılın ilk üç ayında ise 6 milyon 799 bin dolar dışsatım yapıldı. Samsun'un Irak'a yaptığı ihracat da yılın ilk 3 ayı itibariyle yüzde 153 artarak 10 milyon 115 bin dolara çıktı. Geçen yılın ilk üç ayında bu ülkeye toplam 3 milyon 991 bin dolar dışsatım yapılmıştı.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER