‘TEB Kobi Akademi’ Samsun’da başladı

Samsun Valisi Osman Kaymak, Sheraton Otel’de 'TEB KOBİ Akademi Samsun' adı altında Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından düzenlenen, Samsun Küçük ve Orta Bütçeli İşletmeleri (KOBİ) için Kurumsal Gelişim Eğitimi ve bilgilendirme toplantısına katıldı

‘TEB Kobi Akademi’ Samsun’da başladı

TEB KOBİ Akademi Samsun’un etkinliğinin açılışında bir konuşma yapan TEB Genel Müdür Vekili Turgut Boz bir sunum gerçekleştirdi. Vali Kaymak ise toplantıda yaptığı konuşmasında, “Günümüzde bankacılık sistemi, anlayışlarını ve hizmetlerini değiştirme yoluna gitmektedir. Yalnızca mevduat veren, verdiği kredileri takip eden kurumlar olmayıp müşterilerine danışmanlık da yapmaktadır. Türk Ekonomi Bankası da yıllar boyunca süregelen ‘TEB Kobi Akademi’ etkinliğiyle beraber Türkiye’nin birçok ilinde KOBİ’lere hizmet vermiş olup bu etkinliği sürdürülebilir hale getirmiştir. Ülke ekonomisi için özel sektörün yatırım kararları kadar işletme modelleri de önem taşımaktadır; bu kapsamda bu akademinin çok faydalı olduğunu düşünmekteyim.

LOJİSTİK KÖY VURGUSU

Değerli katılımcılar, Karadeniz’in incisi Samsun bölgenin en büyük nüfusunu barındırarak, metropol kent özelliği taşımaktadır. Dinamik ve nitelikli iş gücünü kendine çeken, rekabetçi bir şehir olma yolunda ilerlerken, küresel değer zincirleriyle entegrasyon kurup, bu zincirlerde daha üst aşamalara çıkmayı hedeflemektedir. Samsun, son dönemde kamu ve özel sektör eliyle özellikle eğitim, sağlık, spor, ulaştırma ve turizm alanında yapılan yatırımlarla altyapı anlamında hızlı bir gelişme süreci içerisine girmiştir. Avrupa Birliği fonlarıyla yapımı gerçekleştirilen Samsun Lojistik Köy ise şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için son derece önemli ve vizyoner bir projedir.

SEKTÖREL EYLEM PLANLARI TAMAM

Samsun ekonomisinin yarattığı katma değerin büyük bölümü hizmet faaliyetlerinden elde edilmekte, bunu sanayi ve tarım faaliyetleri izlemektedir. İlde öne çıkan sektörler, tarım ve hayvancılık, tarıma dayalı sanayi, medikal aletler sektörü, otomotiv yan sanayi, lojistik, sağlık ve turizm sektörleridir. Değerli katılımcılar, her şehir kalkınmasını sağlamak için geleceğini iyi planlamalıdır. Bu çerçevede, Samsun ilinin Türkiye ekonomisinin gelişim sürecine uyum gösterebilmesi amacıyla, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) koordinasyonunda başlatılan 2018-2023 Samsun ili sektörel eylem planları tamamlanmıştır. Çalışma kapsamında 11 adet sektörel konu başlığı belirlenmiş olup bu stratejiler, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) tarafından sektörlerin ilgili kurumlarından ve tüm paydaşlarından destek alınarak hazırlanmıştır.

KOSGEB’İ TAVSİYE EDİYORUM

Bu eylem planları içerisinde sanayi ve ticaret eylem planı da bulunmaktadır. Bu eylem planı kapsamında KOBİ’lerin içinde yer aldığı eylemler tasarlanmıştır. Verimlilik, kurumsallaşma, pazarlama ve ar-ge gibi konularda, uluslararası pazarlarda rekabet gücüne sahip firmalar ile KOBİ’leri bir araya getirecek şekilde bilgi paylaşım toplantısı, konferans, seminer; KOBİ’lerin ve diğer özel sektör şirketlerinin sermaye piyasalarından fon temini konusunda bilgilendirilmelerine yönelik eğitim ve tanıtım faaliyetleri ilgili kurumların sorumluluğunda gerçekleştirilecektir. Türkiye’deki 3,5 milyonun üzerindeki işletmelerin %99,8’inin KOBİ olduğunu düşündüğümüzde, bu işletmelerin Türkiye için üretim, ihracat, istihdam anlamında önemlerini daha net ortaya bu anlamda KOSGEB desteklerinin KOBİ’lerimiz için değeri büyüktür. Tüm KOBİ’lerimizi ilgili destek bilgilerini öğrenmek için KOSGEB’i ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER