Taşeronda 'kadro' heyecanı

Yeni yılda kadroya geçmek için günler öncesinden evraklarını hazırlayan taşeron işçiler, gerekli evrakları ve doldurdukları formları ilgili birimlere sunarak müracaatlarını yapmaya başladı.

Taşeronda 'kadro' heyecanı

Samsun'da kadroya geçecek taşeron işçiler dün itibariyle başvurularını yapmaya başladı. Belgelerini hazırlamayanlar, fotoğraf çektirmek için kuaför ve fotoğraf stüdyolarına akın etti. Kadroya geçişlerin yapılacağı bazı kurumlarda mesainin ilk saatlerinden itibaren yoğunluk yaşandı.

MAĞDURİYET ARTIK BİTİYOR

Belge telaşına düşen taşeron işçilerin, heyecan içerisinde olmaları dikkati çekti. Yıllardır taşeron olarak çalıştıklarını belirten bazı işçiler, mağduriyetlerinin artık sona erecek olmasından büyük bir mutluluk duyduklarını belirttiler.

HEPİMİZİN MORALİ YÜKSELDİ

Taşeron işçilerin kadroya alınmasının, çalışmadaki verimi arttıracağını vurgulayan bazı işçiler de, "Taşeron bizim belimizi bükmüştü zaten. Kadroya geçmek çok güzel bir şey, inşallah hayırlı olur. Devletimizden bu konuda bizleri düşündükleri için Allah razı olsun. Bizim elimizden tuttukları için Allah razı olsun. İnşallah bu verim daha da artacak. Arkadaşlarımızın morali yükseldi,  herkesin morali iyi. Devletimiz de bunun karşılığını alacak inşallah, pişman olmayacaklar" dediler.

BÜTÜN BAŞVURULAR KABUL EDİLİYOR

Öte yandan Samsun'da kararname kapsamında olup olmadıkları konusunda tedirgin olan taşeron işçilerin de başvuruda bulunmaya başladıkları öğrenildi. Kurumlar yapılan tüm başvuruları kabul ettikleri öğrenildi.

SINAV SORU İŞARETİ YARATTI

Kadroya başvurmak için başvuruda bulunan işçilerin büyük bir çoğunluğu ise, yapılacak yazılı sınavla ilgili akıllarında soru işareti olduğunu belirttiler. Çalışma Bakanlığı daha önce yapılacak sınavın olacağını açıklamıştı.

BAŞVURULAR 10 GÜN SÜRECEK

10 gün sürecek başvurular 11 Ocak'ta sona erecek. Başvurunun ardından süreç, "tespit komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin ilanı", "ilana itirazlar", "itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanı", "sınavın gerçekleştirilmesi", "sınav kuruluna itiraz", "itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanı" şeklinde devam edecek. Hak sahipleri, 2 Nisan'a kadar topluca işçi kadrolarına geçirilecek.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER