Tarımsal alanda santrale hayır

Çarşamba Dernekler Federasyonu (ÇADEF) Başkanı Hayati Sözen, Çarşamba Ovası’na yapılması planlanan biyokütle enerji santraline karşı çıktıklarını duyurdu

Tarımsal alanda santrale hayır

Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Şirketi tarafından Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi sınırları içindeki toplam 181 bin 510 metrekarelik alan üzerine orman ve bitki atıklarını elektriğe çevirecek biyokütle enerji santrali kurmasına yönelik çalışmalara bir tepki de Çarşamba Dernekler Federasyonu (ÇADEF) Başkanı Hayati Sözen’den geldi.

OVANIN KALBİNE SANAYİ TESİSİ

Çarşamba Ovası’nın kalbine sanayi tesisi kurulmasına bir anlam veremediklerini belirten Sözen şöyle dedi: “İlçemiz Eğercili Mahallesi’ne enerji santrali kurulacağı bilgisini aldıktan sonra çeşitli kaynaklardan konu ile ilgili yaptığımız araştırmalarda; Oltan ve Köleoğlu Enerji’nin yatırımcısı olduğu, kurumun tarımsal atık yakma esnasında Mimsan Endüstri Kazanları A.Ş.’nin taahhüt sorumluluğunu üstlendiği, akışkan yataklı kazan teknolojisi ve Siemens buhar türbinleri kullanacağı, yılda 250 bin ton zirai ve ormansal atık yakarak yaklaşık 200 milyon kwh yenilenebilir elektrik enerjisi üreteceğini, tesisin ağustos 2020’de devreye girmesi planlandığını öğrenmiş bulunuyoruz. Çarşamba Dernekler Federasyonu’na bağlı dernekler ve üyeleri olarak bu tür sanayi kuruluşlarının verimli tarım arazilerinin ortasına kurulmasını doğru bulmuyoruz. Tam tersine tarımın ve tarımsal ürünlerin üretilmesinin teşvik edilmesi gerekirken, Çarşamba Ovası’nda zirai faaliyetler konusunda bilimsel çalışmalar yapılması, seracılık ve meyve sebze yetiştiriciliğinin daha verimli nasıl üretilmesi gerektiği çevre köylere anlatılmasını beklerken, ovanın kalbine bir sanayi tesisinin kurulmasına anlam veremiyoruz.”

VİCDANINIZLA BAŞ BAŞA BIRAKIYORUZ

Santrale karşı çıktıklarını da belirten Sözen şöyle devam etti: “Bunun farklı yerlerdeki örneklerini göstererek zararı olmaz denilmesi ise çok havada kalan bir açıklamadır. Kaldı ki biz Çarşamba Dernekler Federasyonu olarak ne sanayileşmeye ne de yenilenebilir enerjiye karşıyız. Yenilenebilir enerji, doğadaki kaynaklardan elde edilebilen ve doğa tarafından daimi olarak takviye edilen enerjidir. Burada hammadde olarak kullanılacağı belirtilen fındık kabuğu, kavak dalı, çeltik sapı kaç yıl bu işletmenin çalışmasına yeterli olacaktır. Bunlar bitince ya da azalınca bu santral ne yakacaktır? Azot ve Bakır fabrikaları Salıpazarı ilçesine kadar tarımı, sebze ve meyve üretimini son derece etkilemiş ve etkilemeye devam ederken tarım arazisinin ortasına böyle bir tesisin kurulması akıl harcı mıdır? Tarımsal alanların teşvik edilmesi gerekirken güzelim tarlalarımıza ‘tarım alanı değildir’ raporunu verenleri vicdanları ile baş başa bırakıyoruz. Sonuç olarak bizler tarımsal arazilerin tarım dışında kullanılmamasını, sanayi tesislerinin bu alanlardan uzak yerlere kurulması gerektiğine inanıyor ve Çarşamba ilçemize kurulacak biyokütle enerji santraline karşı çıkıyoruz. Çarşambalılardan oluşan bir sivil toplum kuruluşu olarak bu santralin tarımsal alanlar dışında kurulması, Çarşamba Ovası’na kurulmaması için yetkili kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

HABER MERKEZİ

Gazete Gerçek

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2019, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER