TARIM A.Ş. KURARAK ÇİFTÇİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, “Önümüzdeki dönemde Tarım A.Ş.’yi kuruyoruz. Tarım A.Ş. kurulduktan sonra Büyükşehir Belediyesi’nden daha fazla bütçe ayırarak, Türk tarımına ve Samsun tarımına katkı sağlamak için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz” dedi

TARIM A.Ş. KURARAK ÇİFTÇİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ

Bafra Ziraat Odası Başkanlığı tarafından ‘Bafra Ovası 3. Çeltik Hasat Etkinliği’ düzenlendi. Programın açılış konuşmasını Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner yaptı. Tosuner, “Karadeniz’in en büyük ovası olan Bafra Ovası tarımıyla Türkiye'nin bir numaralı tarım merkezi haline gelmiştir. Bafra Ovası’nda 125 bin dekarlık alanın hasadını yapıyoruz. Bu çok büyük bir rakam ve Türkiye’de Bafra’nın değeri artık çok fazla” dedi.

BAFRA KATMA DEĞER ÜRETEN BİR YER

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner’in konuşmasının ardından Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Karmacı söz aldı. Karmacı şu ifadeleri kullandı: “Bafra tek başına 125 bin dekarlık alanda tüm Türkiye’ye çeltik konusunda büyük bir katkı sağlıyor. Dolayısıyla haklı olarak bu ürünün tanıtımını ve pazarlanmasına yönelik bu şenliğin kıymeti ve önemi olduğu taktirlerimizdedir. Çeltiğin Bafra için rakamsal değeri minimum seviyede 400 milyon liranın üzerindedir. Ve işlendiği taktirde bu rakamın 800 milyon liraya kadar çıktığı bilinmektedir. Bafra katma değer üreten bir yerdir.”

42 MAHALLEDE ÇELTİK ÜRETİMİ YAPILIYOR

Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel ise, “Ülkemizde 2017 verilerine göre 1 milyon 95 bin küsurluk alanda çeltik üretimi yapılmaktadır. Ve bunun karşılığında 900 bin ton çeltik elde edilmektedir. Geçmiş yıllara baktığımızda her geçen yılda çeltik üretimi artış göstermektedir. İlçemizde ise 42 mahallede çeltik ekimi yapılmaktadır. Son 10 yıla bakıldığında çeltik üreticileri 50 bin 717 dekarken bu rakam 2018 yılında yaklaşık yüzde 20 artışla 125 bin dekarlık alana ulaşmıştır. Bu durum çeltik üreticiliği için Bafra ekonomisine ne kadar faydalı olduğunun bir göstergesidir” dedi.

BAFRA’NIN ÇELTİK KONUSUNDA BÜYÜK BİR AVANTAJI VAR

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin de, “Samsun’un iki tane nehre sahip olması ve bunlardan Kızılırmak nehrinin Bafra’dan geçmesi büyük bir avantajdır. Bu neticede Bafra Ovası geniş bir alana yayılmaktadır. Çeltik de ovada yapılan bir ürün olduğu için Bafra'nın çeltik konusunda çok büyük bir avantajı var. Çeltiğin ilçemiz ve şehrimizin daha fazla kalkınmak adına büyük bir katkısı var. Yani Bafra Ovası hem Samsun’un hem de ülkemizin ekonomik bakımından zenginlik kaynaklarıdır. Bu bakımdan daha verimli bir şekilde değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

ÇİFTÇİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ

Tarım alanında yapılan projelerden ve desteklerden bahseden Şahin şu şekilde devam etti: “Bu alanda da tabii ki Büyükşehir Belediyesi olarak kırsal kalkınma birimimiz var. Bunun yanı sıra belli başlı destekler var. Fakat önümüzdeki dönemde Tarım A.Ş.’yi kuruyoruz. Tarım A.Ş. kurulduktan sonra Büyükşehir Belediyesi’nden daha fazla bütçe ayırarak Türk tarımına ve Samsun tarımına katkı sağlamak için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. İmkanlarımızı zorlayarak kırsal kalkınma da yapılacak işleri ayrı tutup, üretilen ürünlerin alınması ve satılması noktasında da Tarım A.Ş. ile üreticimizin, çiftçimizin yanında olacağız.”

ÇOK VERİMLİ TOPRAK ÜZERİNDEYİZ

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı ise, “Bundan yaklaşık üç ay önce burada çeltiğin ekimi ile ilgili bir programda hep birlikteydik. Bugün ise hasatında buradayız. Gerçekten çok güzel toprak üzerinde yaşıyoruz. Bazı yerlerde olduğu gibi 3 tane ürünün rahatça alınabileceği alana sahibiz. Bölgemizde Çarşamba Ovası, Bafra Ovası ve Vezirköprü Ovası var. Bafra Ovası’nda sebze de yetiştiriyoruz. Bir kısmımız az da olsa meyve de yetiştiriyor. Son zamanlarda ise en çok çeltik konusunda çiftimiz üretim yaptı. Biz her ne kadar çeltiği ton olarak çok fazla üretiyoruz ama bunun katma değerini sağlama konusunda biraz daha çalışmalarımızı arttırmamız gerektiği inancı içerisindeyim” dedi.

KIYMETİNİ BİLİN

Samsun Valisi Osman Kaymak ise şu ifadeleri kullandı: “Samsun’la ilgili olarak diyoruz ki Samsun bir tarım kenti. İki tane çok güçlü bir ovası var. Bu yönle bu ovalarda elde edilen ürünlerin katma değerini arttırmak hepimizin üzerine vazifedir. Şüphesiz bu ovalar Türkiye’de olan ekonomik krizde tam destekçimiz oluyor. Bugün çeltik az para eder veya çok para eder. Sebzelerimiz bazen az para eder bazen çok para eder. Fakat şunu bilin ki gelecek tarım ürünleri için çok büyük bir önem arz etmektedir. Ekonomik alanda en stratejik ürünler gıda ürünleri olacaktır. Bu yüzden arazilerimizin ve ürünlerimizin kıymetini bilelim. Bafra tek başına Türkiye’de en fazla çeltik üreten 2. bölge. Bu yüzden bu alanlarımızın kıymetini bilip, şüphesiz daha fazla katma değer elde etmek için daha çok çalışmalıyız. Bunun yanı sıra hükumetimiz de Samsun’a her alanda desteğini sağlıyor. Son olarak Büyükşehir Belediye Başkanımızın bahsettiği Tarım A.Ş. bu alanda çok önemli. Çünkü katma değeri arttırmada en güzel çözüm bu olacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER