Tarihin kalbi Samsun’da atıyor

Samsun’un, Türkiye’de genel itibarıyla ‘Turizm Alanı’ olarak algılanan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, tescilli 202 sit alanının 104’üne sahip olduğu bildirildi

Tarihin kalbi Samsun’da atıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre; Samsun, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon illerinin arasında sit alanı varlığıyla öne çıkıyor. ‘Turizm Alanı’ olan nitelendirilen bölgedeki 7 ilde var olan toplam 202 sit alanlarının 104’ü Samsun’da bulunuyor.

İŞTE İL İL, RAKAM RAKAM SİT ALANLARI

Bakanlık verilerine göre; Artvin’de 3 arkeolojik, 3 tarihi ve 1 kentsel olmak üzere toplam 7 sit alanı bulunuyor. Giresun’da 5 arkeolojik, 1 tarihi ve 3 diğer sit alanı olmak üzere 9 sit alanı bulunuyor. Gümüşhane’de 20 arkeolojik ve 1 diğer sit alanı olmak üzere toplam 21 sit alanı bulunuyor. Ordu’da 26 arkeolojik, 2 kentsel, 1 kentsel arkeolojik ve 6 diğer sit alanı olmak üzere toplam 35 sit alanı bulunuyor. Rize’de 4 arkeolojik, 1 kentsel, 2 tarihi ve diğer sit alanı olmak üzere toplam 8 sit alanı bulunuyor. Trabzon’da 4 arkeolojik, 8 kentsel, 3 tarihi ve 3 diğer sit alanı olmak üzere toplam 18 sit alanı bulunuyor.

SAMSUN’DA 95 ARKEOLOJİK SİT ALANI VAR

Doğu Karadeniz Bölgesi’ni oluşturan 7 ilde en fazla sit varlığı olan Samsun’da ise 95 arkeolojik sit alanı, 5 kentsel sit alanı ve 4 tarihi diğer sit alanları olmak üzere toplam 104 sit alanı bulunuyor. Bölgenin tamamında ise 157 arkeolojik, 16 kentsel, 9 tarihi, 2 kentsel arkeolojik ve 18 diğer sit alanı olmak üzere toplam 202 sit alanı bulunuyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER