Tarihi konaklar için 675 bin lira harcanacak

Samsun’un Alaçam ilçesinde Rum ve Osmanlı dönemine ait tarihi konakların korunması amacıyla start verilen Sokak Sağlıklaştırma projesi kapsamında 2019 yılı sonuna kadar 675 bin lira harcanması planlanıyor

Tarihi konaklar için  675 bin lira harcanacak

Samsun'un Alaçam ilçesinde Çeşme 1. Sokak, Çeşme 2. Sokak, Çeşme 3. Sokak, Eskişube Sokak, Cumhuriyet Sokak, M. Aytaç Sokak, Sönmez Sokak, Önder Sokak, Karagüllü Sokak, İstiklal Sokak ve Belediye Caddesi’nde yer alan Rum ve Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait tarihi konakların restorasyon projesi devam ediyor.

DOKU BÜTÜNLÜĞÜ KORUNUYOR
2018 yılında start verilen 'Sokak Sağlıklaştırma’ çalışmaları kapsamında; bir kısmı üzerinde yerleşim planı gösterilen tescilli-tescilsiz yapıların, belirlenen cepheleri ve avlu duvarları, müştemilatları ve sokak dokusunu tamamlayan tarihi yapılarla beraber doku bütünlüğünün korunarak yaşatılmasını sağlanıyor. Diğer yandan ise rölöve, restitüsyon, restorasyon projeleri ile kentsel tasarım ve alt yapı projeleri gerekli görülen yapılarda statik projelerin üretiliyor.

2019 YILI ÖDENEĞİ 675 BİN LİRA
Diğer yandan Samsun Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre; Alaçam ilçesindeki Sokak Sağlıklaştırma projesine 2019 yılı sonuna kadar 675 bin lira harcanması planlanıyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER