‘Tarihi ayıp’ ortadan kalktı

‘Tarihi ayıp’ başlıklı haberimizle gündeme getirdiğimiz; Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki bir Osmanlı çeşmesinin su oluğu olarak kullanılan Roma İmparatorluğu dönemine ait 2 bin yıllık lahidin üzerine köpek kulübesi yapılması olayına, ‘dur’ denildi

‘Tarihi ayıp’ ortadan kalktı

Gazetemizde dün yayımlanan ‘Tarihi ayıp’ başlıklı haberimiz üzerine harekete geçildi. Vezirköprü ilçesindeki Osmanlı Dönemine ait bir çeşmede su oluğu olarak kullanılan 2 bin yıllık Roma İmparatorluğu dönemine lahitin üzerine köpek kulübesi yapılmasına, Samsun Müze Müdürlüğü ve Vezirköprü ilçe Kaymakamlığı tarafından ‘dur’ dedi. Görevlendirilen ekipler, Vezirköprü ilçesi Taşkale Mahallesi’nde Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapıldığı bilinen tarihi sokak çeşmesinin önüne gelerek, buraya yapılan köpek kulübesini kaldırdı.

‘TARİH DERNEĞİ OLARAK TEŞEKKÜR EDİYORUZ’

Gazete Gerçek’e konuşan Samsun Tarih Derneği (STD) Başkanı Emin Günaydın, “Samsun, tarihi ve kültürel değerleri ile Türkiye’deki pek çok kent arasında öne çıkmaktadır. Vezirköprü ilçemiz, tarih noktasında kentimizdeki önemli ilçelerimizden biridir. Burada geçtiğimiz gün yaşanan olay bizleri derinden üzmüştü. Ancak, konuyla ilgili vakit geçmeden harekete geçildiğini ve tarihe yapılan bu ayıbın ortadan kaldırıldığını öğrendik. Samsun Tarih Derneği olarak, tarihimize yapılan bu ayıba yönelik gösterdikleri duyarlılık adına Vezirköprü ilçe Kaymakamı Kudret Kurnaz ve Müze Müdürlüğü’ne ve emeği geçen herkesi herkese teşekkür ediyoruz. Aynı duyarlılığı tüm Samsunlulardan bekliyoruz. Kentimizdeki tüm vatandaşlarımızı, hep birlikte tüm tarihi değerlerimize sahip çıkmaya ve onlara karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER