Tarih Derneği’nden ‘logo’ eleştirisi

Samsun Tarih Derneği Başkanı Emin Günaydın, Bafra ilçesinin tanıtımı için tasarlanan yeni logo hakkında eleştiri yaptı. Günaydın, logonun ilçenin öz değerleri ile örtüşmediğini söyledi

Tarih Derneği’nden ‘logo’ eleştirisi

Samsun'un Bafra ilçesinin ulusal ve uluslararası tanınma ve markalaşma süreci için sürdürülen çalışmalar devam ediyor. Bafra ilçesinin simgesi olarak tasarlanan yeni logo çalışması ise yerel tarih uzmanları tarafından eleştirildi. Bafra Kaymakamlığı tarafından hazırlanan logo ile ilgili açıklama yapan Samsun yerel tarih uzmanlarından Samsun Tarih Derneği Başkanı Emin Günaydın, yeni logonun ilçenin öz değerleri ile bağdaşmayan bir konseptte tasarlandığını söyleyerek eleştiride bulundu.

BAFRA'NIN DEĞERLERİYLE BAĞDAŞMIYOR

Emin Günaydın, “Bafra ilçesinin tanıtımı için tasarlanan yeni logo çalışmasını içerik ve anlam yönünden yetersizdir. Ne yazık ki, yapılan logo tasarımı acemice ve aceleye getirilerek yapıldığını gözlemlemekteyiz. Tasarlanan Logo Bafra’nın öz değerleriyle bağdaşmayan tarzda tasarlanmıştır” diye konuştu.

LOGO BAFRA'YI ANLATMIYOR

Emin Günaydın, şöyle devam etti: “Logo tasarımlarının fark yaratan, ayırt edici, akılda kalıcı, kolay hatırlanabilen göstergelerin, simgelerin semantik açıdan neyi temsil edecekse ona göre işlevsel, estetik olarak gerekmektedir. Logolar, uzun vadede o misyona, vizyona, amaca hizmet etmesi gerekmektedir. Maalesef üzülerek söylüyoruz ki, Bafra için tasarlanan yeni logo tasarımının hem şekil yönünden hem de anlam yönünden bu özelliklerden yoksundur.”

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER