Tam 52 yıldır üretiyor

Samsunlu ressam Muammer Yıldırım, çalışmaları ve tekniği ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Tam 52 yıldır üretiyor

Binin üzerinde eseri bulunan ve 30’dan fazla kişisel sergi açan Samsunlu ressam Muammer Yıldırım, çalışmaları ve tekniği ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Spatula tekniği ile eserlerini yaratan Yıldırım tam 52 yıldır üretmeye devam ediyor

Lal Sanat Evi Atakum’da çalışmalarına devam eden Samsunlu ressam Muammer Yıldırım, çalışmalarında yağlıboyanın yanı sıra ebru, minyatür, suluboya çalışmalarına da yer veriyor. Sanatçının, eserlerinin çoğunda spatula tekniği yer alıyor.

MUAMMER YILDIRIM KİMDİR?

1952 yılında Samsun’un Havza ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Havza ‘da tamamladı. 1968 yılında Sadık Kaya’dan resim dersleri aldı. 1972 yılında Ladik Akpınar Öğretmen okulundan mezun oldu. Daha sonra Anadolu Üniversitesi AÖF‘yi bitirdi. 25 yıl Samsun il, ilçe ve köylerinde öğretmenlik yaptı. 1997 yılında emekli olup İzmir/Bornova’ya yerleşti. Bornova’da resim çalışmalarına 16 yıl boyunca devam etti. 2009 yılında İl Kültür Turizm Müdürlüğü Devlet Resim ve Heykel Müzesi Müdürlüğü‘nün ‘Sanat Eserlerini Belirleme Komisyonu’ tarafından tablolarının ‘eser niteliği’ taşıdığı sonucuna varılmış ve sanatçı belgesi verilmeye layık görülmüştür. Evli ve iki çocuk babasıdır. 2014 yılında memleketi Samsun’a geri dönerek, çalışmalarına Lal Sanat Evi Atakum‘da devam etmektedir. Yağlıboyanın yanı sıra ebru, minyatür, suluboya çalışmaları da olan sanatçının, eserlerinin çoğunda spatula tekniği yer almaktadır.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2017, 08:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER