Taleplere yetişemiyor

Bafra Ovası’nda üreticiler, yaz ürünlerinin hasadına devam ederken, ilçe dışına sevkiyat yapılan domatesin aşırı talepten dolayı siparişleri yetişemediklerini belirtiyorlar

Taleplere yetişemiyor

Samsun’un Bafra ilçesi Türbe Mahallesi’nde üreticiler aşırı talepten dolayı ilçe dışına domates sevkiyatı konusunda siparişlere yetişemediklerini söyledi. Bafra’ya yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yer alan Türbe Mahallesinde üreticilik yapan 60 yaşındaki Ayhan Çelik, tam 50 yıldır üretici olduğunu belirterek, yaz ürünleri içinde domatesin hasadının devam ettiğini ve aşırı talepleri karşılamada zorluk çektiklerini belirtti. Çelik, “Bu sezon yaklaşık 10 dönüme yakın iki cins olan Tokat dal ve Nergis domatesi ekimi yaptık. Bu yaz sezonunda domatese ilçe içinden olduğu kadar, ilçe dışından da aşırı talep olduğundan dolayı yetişmekte zorluk çekiyoruz. Tabii ki de bu durum bizleri şikayetçi değil, fazlasıyla memnun ediyor. Domatesin şu anki hal ve tarla çıkış fiyatı ise 1.20 kuruştan alıcı buluyor. Üretici olarak geçen sezon olduğu gibi bu sezon da şu anki domates fiyatından oldukça memnunuz. Domates fiyatların bu fiyatta durmayacağını tahmin ediyoruz, ilerleyen günlerde haftalarda domates fiyatlarında artış bekliyoruz” dedi.

KALİTE 1. SINIF

Bafra Ovası’nda artık İyi Tarım Uygulamasıyla birlikte ovadan çıkan kışlık ve yazlık ürünlerin kalitesinin 1. Sınıf olduğunu belirten Çelik, “O yüzdendir ki ülkemizin her yerinde alıcı buluyoruz, yurt dışı olarak Rusya, Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelere de ovamızda yetişen ürünler gidiyor. Samsun Büyükşehir Bafra Hali’nden olmak üzere üreticinin tarlasından günde 10-15 tır yüklenerek ilçe dışına sevkiyat aralıksız sürüyor. Tek şikayetimizin ilçemizde ve ilçe dışındaki aşırı talep edenlerin sabırsız olması. Neredeyse bizlere domatesleri tarladan olmadan kozak kozak toplatacaklar” diyerek sözlerini tamamladı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER