Tabelalarda-yön levhalarında yeni dönem

AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, mecliste düzenlediği basın toplantısında Türk Standartları Enstitüsü tarafından yön levhaları ile kurum ve kuruluşlarda kullanılan tabelalar için önemli kurallar belirlendiğini belirtti.

Tabelalarda-yön levhalarında yeni dönem

Yön levhalarında ile kurum ve kuruluşlarda kullanılan tabelalarda yeni kuralların belirlendiğini belirten AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, bilgilendirmede bulundu.

Erdem, "Kurallarla uygulamadaki farklılıklar ortadan kaldırılmakta, ülke genelinde köy, mahalle, cadde, sokak, müze ve ören yeri levhaları ile kamu kurum ve kuruluş tabelalarının zemin ve yazı renkleri, yazı puntoları da standarda bağlanmaktadır. Bilgilendirme levhalarında zemin turkuaz, yazı ise beyaz renkte olacak. Yön levhalarında Türkçe kelimelerin kullanımı esas alınacak, yabancı kelimeler kullanılmak istenirse Türkçe kelimenin yüzde 25'i büyüklüğünde yazılacak" dedi.

Tabelaların dil, ırk, cinsiyet, din ve mezhebe dayalı ayrımcılık belirten öğeler içeremeyeceğini kaydeden Erdem, "Tabelalarda alkollü içki, sigara ve uyuşturucu maddeleri çağrıştıracak, korku ve batıl inançları içeren ve toplumun acıma duygularını istismar edecek şekilde hasta, bebek, çocuk, yaşlı ve engelliler ile ilgili ifade veya görüntüler kullanılmayacak. Tabelalar ağaçlara asılmayacak" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2018, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER