Suya zamda 'enflasyon' skandalı

Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Kurulu’nda kabul edilen ve sert tepkilere neden olan yüzde 25'lik su zammının aslında bir ‘ara zam’ olduğu ortaya çıktı. Genel Kurul’da kabul edilen karara göre, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı kadar her ay suya zam yapılacak

Suya zamda 'enflasyon' skandalı

Samsun'da 31 Mart yerel seçimlerinin ardından içme suyuna yüzde 25, sayaç okumaya ise yüzde 150 oranında zam yapılmasına ilişkin tartışmalar devam ederken, bu zammın sadece bir kereye mahsus olmadığı enflasyon oranı kadar her ay zam yapılmasının da kabul edildiği ortaya çıktı. SASKİ Genel Kurulu'nda AK Parti ve MHP'li meclis üyelerince kabul edilen karara göre, Samsun'da su tarifelerine her ay TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı kadar zam yapılacak.

ENFLASYONA BAĞLI HER AY ZAM GELECEK

SASKİ Genel Kurulu'nda Samsun'da içme suyuna yüzde 25, sayaç okumaya ise yüzde 150 oranında artış yapılması kabul edilirken, Türkiye İstatistik Kurumu'nun her ay açıkladığı enflasyon rakamlarına göre su faturalarına artış gelmesi de bekleniyor. TÜFE'de yaşanacak artış ve düşüşe göre Samsun'da içme suyu fiyatı da artacak.

1 HAZİRAN’DAN İTİBAREN GEÇERLİ

1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak kararla ilgili gazetemize konuşan Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Alper Aydemir, "Aslında son yapılan yüzde 25'lik zam bir ar zamdır. SASKİ'nin içinde bulunduğu durumdan çıkartılması gerekli can suyu gibi Zihni Şahin'in yaptığı su indirimine daha da misliyle bindirim yapılmasıdır. Şu anda suya yapılan zamla metreküpü 3.97 TL’ye den geliyor. İstanbul'da su fiyatı metreküpü 4 lira. Enflasyon oranında zam yapılınca ve enflasyonu yüzde 20 olarak hesapladığımızda bile sene sonunda suyun fiyatı 4 lire 76 kuruşa kadar çıkacak" dedi.

İŞTE ENFLASYON ORANLARI

Yılbaşından TÜİK tarafından TÜFE; Ocak'ta 21,35, Şubat'ta 19,67, Mart'ta 19,71, Nisan'da 19,50 oranında açıklanmıştı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER