Suya zam teklifi kabul edildi

Suyun mevcut birim fiyatının 3,18’den 3,97’ye çıkarılması teklifi Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Komisyon Toplantısı’nda kabul edilerek meclise havale edildi. Toplantı öncesi konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bu ayarlamadan sonra bile Samsun'daki su fiyatı Türkiye'deki birçok şehrin gerisindedir” dedi.

Suya zam teklifi  kabul edildi

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) 2019 yılı 2’nci toplantısı dün Büyükşehir Belediye Binası Meclis Toplantı Salonu’nda Nihat Soğuk başkanlığında gerçekleştirildi. Komisyon toplantısında; önceki gün gerçekleştirilen SASKİ Genel Kurul Toplantısı sonrası komisyonlara havale edilen madde ile birlikte mesken, geçici mesken, turizm, umumi tuvalet, amatör spor kulüpleri tesisleri, bahçe ve tarlalarda kullanılan suyun birim fiyatının 1. grup için 3,18’den 3,97’ye, 2. grup için 2,47’den 3,09’a, 3. grup için ise 1,96’dan 2,45’e çıkartılması teklifi görüşüldü.

HASTANE, OKUL VE YURTLAR!

Kamu, resmi hastaneler, resmi okullar ve resmi yurtlarda ise 1. grupta 4,78 olan suyun birim fiyatının 5,97’ye, 3,70 olan 2. grup birim fiyatının 4,62’ye ve 2,95 olan birim fiyatının 3, 69’a çıkartılması teklif edildi. Özel okullar ve özel yurtlarda ise 5,70 olan birim su fiyatının 7,12 olması teklif edildi. İş yeri, geçici iş yeri, özel hastaneler ve inşaatlarda 1. grupta 5,97 olan suyun birim fiyatının 7,46’ya, 2. grupta 5,41 olan birim fiyatının 6,76’ya ve 3. grupta 4,27 olan birim fiyatının 5,33’e çıkartılması teklif edildi. 

OSB VE LİMANLARLA İLGİLİ…

Ayrıca, Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Gıda OSB ve OSB (AAT bulunmayan) 1. ve 3. grupta 1,84 olan suyun birim fiyatının 2,30’a, çıkartılması da teklif edilirken, 10,07 olan limanlardaki suyun birim fiyatı ise 12,58 çıkartılması, serbest bölgede ise birim fiyatın 7, 11’den 8,88’e çıkartılması da teklif edildi.

YILDIZ: MECBURİYETİMİZ VAR

Tekliflerin görüşüldüğü komisyon toplantısında söz alan SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız, “Biz, netice itibarıyla hukuki kurallara göre tarife belirliyoruz. Görev aldıktan sonra 2019 yılı bütçesindeki gider kalemlerimizde, su satış durumumuzla ilgili bir inceleme yaptığımızda normalin çok altında kaldığımızı ve ilgili kanunlara göre mevcut tarifenin uygun olmadığını ve sürdürülebilir olmadığını gördük. Dolayısı ile olması gereken yani hukuken mecbur olduğumuz noktasından yola çıkarak yeni bir tarife oluşturma ihtiyacımız hasıl oldu. İlgili kanunlara göre; su tarifelerini belirlemek gibi hukuki bir mecburiyetimiz var. Bunun fiyat artışı şeklinde değil, daha çok olması gereken bir düzenleme olarak görmek gerekiyor. Bütçemiz gelir giderlerinin denk ve sürdürülebilir hale gelebilmesi için bu düzenlemenin yapılması zorunludur” diye konuştu.

SOĞUK: SASKİ’DE YENİ SÜREÇ BAŞLADI

Daha sonra söz alan Nihat Soğuk, “Su hayat. Ne yazık ki, suyu bize ulaştırma noktasında görev yapan arkadaşlarımızın bulunduğu SASKİ kuruluş, zaman zaman hizmetlerinin karşılığını almakta zorlanan kurum olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü yapılan çalışmaların birçoğu yer altında olmasından ayni görünürde olmamasından kaynaklı verilen hizmetin karşılığını bulamamaktadırlar ama ben şahsım olarak bu arkadaşlarımızın çok değerli olduğunu biliyorum. Bu anlamda ise öncelikli olarak bu görevde bulunan arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum. Sayın başkanımız Mustafa Demir de, seçim önceki vaatleri noktasında zaman zaman da SASKİ’de yeni dönemin ve yeni bir sürece girileceğini dile getirmişti. SASKİ’de artık yeni dönem ve yeni bir süreç başlamıştır. Ben bu süreç ve dönemin tüm Samsun’umuza ve SASKİ’ye hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ


Konuşmaların ardından; CHP, İYİParti ve SP gruplarının tekliflerinin de oylandığı komisyon toplantısında, teklifler oy çokluğuyla kabul edilmedi. Son olarak ise gruplar halinde öngörülen tarife maddesi oy çokluğuyla kabul edilerek komisyondan geçti.

GAZİ VE ŞEHİT TARİFESİNE YÜZDE 50 İNDİRİM

Diğer yandan; ilgili maddeye göre, gazi ve şehit tarifesinde bulunan abonelerle ilgili mesken tarifesi üzerinden yüzde 50 indirim uygulanacak. Engelli su tarifesinde bulunan abonelerle ilgili mesken tarifesi üzerinden yüzde 50 indirim uygulanacak, 6360 sayılı Kanun kapsamında bulunan abonelere yüzde 25 indirim ve 6745 sayılı Kanun kapsamında bulunan abonelere yüzde 50 indirim uygulanacak.

BAKIM VE ONARIM BEDELİNE ZAM

2018 yılında satın alınması gerçekleşen DN20 su sayacının maliyeti 64,93 TL oldu. 2019 yılı için öngörülen maliyeti ise 78,10 TL olarak hesaplandı. 2019 yılında damga ömrünü dolduracak sayaç sayısı 169 bin 605 olarak tespit edildi. 4’üncü ay itibariyle toplam 18 bin 416 adet sayaç değiştirildi. Değiştirilecek 151 bin 189 adet sayaç kaldı. 151 bin 189 adet su sayacının toplam birim sayaç bedeli 11 milyon 807 bin 860,90 TL’ye denk geliyor. 2018 yılında aylık tüketim olan fatura başına 1 TL olarak tahakkuk ettirilen sayaç bakım bedeli karşılığında toplam 4 milyon 370 bin 162 bedel elde edilmiş oldu. 2019 yılı için hesaplanan 11 milyon 807 bin 860,90 TL amortismanı için sayaç bakım ve onarım bedeli 2,71 TL olarak hesaplandı. Sayaç bakım ve onarım bedelinin en az 2,50 TL olarak belirlenmesi önerildi. 

BUGÜN MECLİS’TE GÖRÜŞÜLECEK

Komisyonda görüşüldükten sonra meclise havale edilen su, atıksu, bakım ve onarım tarifeleri ile ilgili madde meclise havale edildi. SASKİ Meclisi bugün Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Binasında saat 14.00’te yapılacak. Madde, mecliste kabul edildikten sonra yürürlüğe geçecek. 

DEMİR: ALINMASI GEREKEN BİR KARARDIR

Diğer yandan ise komisyon toplantısı öncesi basın mensuplarına özel olarak açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Bu düzenleme geçmişte alınan bir indirim kararının SASKİ'nin bütçesine getirdiği çok negatif bir yükün düzenlenmesi şeklindedir. SASKİ'nin görevlerini icra edebilmesi için bu alınması gereken bir karardır. Bu ayarlamadan sonra bile Samsun'daki su fiyatı Türkiye'deki birçok şehrin gerisindedir. Geçmişte yapılan reel bir düzenleme değildi. SASKİ'ye aylık 4,5 milyon yük getiren bir karar alınmıştı bu o kararın düzenlenmesi” ifadelerini kullandı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER