Sürücülere okul çevresinde korna ve hız uyarısı

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TTKÖD) Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, sürücülere okul önlerinde korna çalmamaları ve aşırı hız yapmamaları konusunda uyarılarda bulundu

Sürücülere okul çevresinde korna ve hız uyarısı

Okul önlerinde trafik kurallarına uymayan ve çocuklarını özel araçları ile okula getiren velilere Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TTKÖD) Samsun Şubesi’nden uyarı geldi. Dursun Kavuran, “Okul önlerinde ve yaya geçitlerinde hız limiti azami 30 kilometredir. Sürücülerimizin, okul önlerinden geçerken mutlaka çok dikkatli olması gerekmektedir. Bir de okullarımızın önünden geçerken servis araçlarının giriş ve çıkış saatlerindeki yoğunluğa dikkat edilmelidir. Toplu taşıma nedeniyle oluşan kalabalıkta yapılacak en ufak bir hatanın facia ile sonuçlanacağı akıllardan çıkartılmamalıdır. Diğer yandan çocuklarını özel araçları ile okula getiren velilerimizin de, kurallara harfiyen riayet etmesi gerekmektedir. Veliler, servis araçlarına saygılı olmalı, önceliği onlara vermelidirler. Çünkü onlar bir can, servis araçları ise birçok can taşımaktadır” diye konuştu.

KÖTÜ ALIŞKANLIK UYARISI

Diğer yandan okul önlerinde olası asayiş durumlarına istinaden uyarılarda bulunan Dursun Kavuran, “İl Emniyet Müdürlüğü’müze bağlı ekiplerimiz okullarımızda, öğrencilerimizin güvenliği için ciddi çaba sarf etmektedir. Polislerimiz her ne kadar canla başla mücadele ediyor olsalar da, bizlere ciddi görevler düşmektedir. Velililerimiz, öğretmenlerimiz, servis sürücülerimiz ve tüm vatandaşlarımız öğrencilerimizi kötü alışkanlıklara sevk edebilecek davranışlarda bulunan kişilere karşı tetikte olmalıdırlar. Şayet tespit ettilerse, bu şahısları, hiç vakit kaybetmeden emniyet güçlerimize bildirmelidirler” şeklinde konuştu.

KORNANIN CEZASI AĞIR!

Okul önlerinde korna çalınmaması gerektiğinin altını çizen Dursun Kavuran, “Korna çalmanın ses kirliği nedeniyle yasak olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Korna çalınması, kanunen yasak olan ve trafik kurallarına aykırı bir davranıştır. Korna çalma eylemine emniyet güçlerince kesilen ceza 83 TL’dir. Eğer bu ses kirliliği belediye veya Çevre Bakanlığı’na bağlı birimlerce tespit edilirse, cezaları daha ağır olmaktadır. Cezadan ziyade, çevrede uyuyan bebekleri ve hasta olan insanları göz önünde bulundurması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER