Süre verdiler

Irak merkezi yönetimi, Peşmergeler'e Kerkük'teki askeri mevzileri ve petrol sahalarını terk etmeleri konusunda gece 2.00'a kadar süre verdi. Söz konusu iddia Peşmerge'den geldi.

Süre verdiler

Peşmerge güçleri, Irak merkezi yönetiminin kendilerinden Kerkük'teki askeri mevzileri ile petrol sahalarını terk edip teslim olmalarını istediğini iddia etti.

Peşmerge ayrıca Bağdat yönetiminin yerel saatle Pazar sabaha karşı 02.00'a kadar süre verdiğini söyledi.

Ancak bu iddia Irak ordusu tarafından doğrulanmış değil.

ÇATIŞMA ÇIKTI

Öte yandan Iraklı Şii milisler ve Peşmerge güçleri BBC'ye yaptıkları açıklamada Kerkük yakınlarında iki grup arasında dün gece çatışma yaşandığını belirtti.

Doğan Haber Ajansı da (DHA) Tuzhurmatu İlçesi'nde, Dedegaip türbesine düzenlenen saldırının ardından Peşmerge güçleri ile Türkmen Haşdi Şabi birlikleri arasında çatışma çıktığını duyurdu.

BBC Farsça Servisi muhabiri Nafiseh Kohnavard, Kerkük'te artan gerilimin Tuzhurmatu'da da tansiyonu yükseltebileceğini söylüyor.

Dün de bazı medya kuruluşları Irak ordusunun, Kerkük'e operasyon başlattığı yönünde haberler yayınlamış, ordu ise bu haberleri yalanlamıştı.

IRAK ORDUSU'NDAN AÇIKLAMA

Ordunun basın biriminin Facebook sayfasından yaptığı açıklamada "Birliklerimiz hâlâ özgürleştirilen bölgeleri inceliyor ve temizliyor. Kamuoyunda kafa karışıklığına yol açan basın kuruluşlarını uyarıyoruz. Herkesi resmi kaynaklardan gelen bilgileri kullanmaya davet ediyoruz" ifadeleri yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER