‘Soruşturma açılsın’

Danıştay 1. Dairesi ormana beton döken Canik Belediye Başkanı Osman Genç hakkında soruşturma açılmamasına yönelik İçişleri Bakanlığı kararını bozdu. Ormanın hemen yakınındaki sitede oturan Saydam Bayram isimli bir vatandaşın şikayetini haklı bulan Yüksek Mahkeme, Başkan Genç ve olayla ilgili sorumlular hakkında soruşturma açılmasını istedi

‘Soruşturma açılsın’

2017 yılı aralık ayında Samsun Çevre Platformu’nun ortaya çıkardığı, Canik Belediyesi'nin Orman İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile yaptığı protokolü de hiçe sayarak ‘Hasköy Orman Koruluğu’na beton dökerek, koruluktaki ağaçların kurumaya terk etmesi skandalıyla ilgili, çevre sakinlerinin yaptığı şikayetlere ilişkin Danıştay 1. Dairesi'nden karar çıktı. Yüksek Mahkeme, Başkan Osman Genç ve olayda sorumlu kişiler hakkında soruşturma açılmasını istedi.

İTİRAZLARI SONUÇ VERDİ

Hasköy Orman Koruluğu'nun hemen yakınında bulunan ve başından beri Canik Belediyesi'nin ormana beton dökme uygulamasını, Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere İçişleri Bakanlığı ve BİMER'e şikayet eden ancak yaptığı şikayetlere rağmen soruşturma izni verilmeyen Hane-Eras Orman Evleri sakinlerinden Saydam Bayram, olayın peşini bırakmadı. İçişleri Bakanlığı'nın Başkan Osman Genç hakkında soruşturmaya gerek olmadığı yönündeki kararına da itiraz eden Saydam Bayram, bir yıllık mücadelesi sonucunda, Genç hakkında soruşturma açtırmayı başardı.

DANIŞTAY İTİRAZI HAKLI BULDU

Saydam Bayram'ın şikayetini değerlendiren Danıştay 1. Dairesi Saydam Bayram'ın iddialarının ciddi bilgi ve belgelere dayandığı kanısından hareketle, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun'un 4. maddesine göre, söz konusu iddiaların öninceleme yapılmasını gerektirecek nitelikte olması nedeniyle, soruşturma açılması gerektiğine karar verdi.

İÇİŞLERİ MÜFETTİŞLERİ SORUŞTURACAK

Danıştay 1. Dairesi'nin kararını değerlendiren Saydam Bayram gazetemize yaptığı açıklamada, Aynur Dağdemir Sokak ile Üsküp Caddesi arasında kalan orman alanının Samsun’un akciğeri konumunda olduğunu ve buradaki köy halkı tarafından büyütülmüş kültür mirası olduğunu kaydetti. Belediyenin  ormanın içine beton yollar yapmaya başlamasının ardından ağaçların diplerine de beton döktüğünü hatırlatan Saydam, "Bu şekilde kaybolan sadece ormanlar değil, çocuklarımızın torunlarımızın geleceğidir. Samsun halkının piknik yaptığı mevcut harika bir orman alanının betonlaştırılması bizi şok etmişti. Yaptığımız şikayetlere rağmen soruşturma izni verilmemişti. Ben bu karara da itiraz ettim. İtirazlarımı inceleyen Danıştay'ın bu kararının ardından Valilik'ten, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin Samsun'a gelerek, ormana beton döken Canik Belediye Başkanı ve belediye görevlileri hakkında soruşturma yapacağını öğrendim. Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin bu işin peşini bırakmayacağım" dedi.

MİMARLAR ODASI DA DAVA AÇTI

Canik’teki Hasköy Orman Koruluğu’na ‘halk ile doğayı buluşturacağız’ diyerek beton döken Canik Belediyesi hakkında Saydam Bayram'ın yanı sıra aralarında Mimarlar Odası Samsun Şubesi, Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Samsun Tabip Odası'nın da bulunduğu Samsun Çevre Platformu da suç duyurusunda bulunmuştu. SAMÇEP'in suç duyurusuyla ilgili adli süreç de halen devam ediyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER