Son Zamanların En Büyük Operasyonu!

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası aralarında Başbakanlık, TBMM ve bakanlıkların da bulunduğu pek çok kamu kurum ve kuruluşunda görevden alma ve uzaklaştırma işlemi gerçekleştirildi

Son Zamanların En Büyük Operasyonu!

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Çankaya'daki Başbakanlık ek  binada görevli 257 personel görevden uzaklaştırıldı ve kimlikleri alındı.  Görevden uzaklaştırılan personelden 230'unun raportör, 19'unun uzman, 6'sının  müşavir, 2'sinin hukuk müşaviri olduğu öğrenildi.

TBMM'de de FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma başlatıldı. Bu  kapsamda, aralarında TBMM Genel Sekreter Yardımcıları Muhammed Bozdağ, Kemal Kaya  ve Mustafa Tamirci'nin olduğu çok sayıda üst düzey bürokrat görevden alındı.

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından bakanlıklarda da görevden almalar  yapıldı. En fazla görevden almanın gerçekleştirildiği bakanlıklar arasında Milli  Eğitim Bakanlığı yer aldı. Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 15  bin 200 kamu personelinin açığa alınmasının ardından, FETÖ ile irtibatlı özel  öğretim kurumlarında görev yapan 21 bin personelin de çalışma ruhsatlarının iptal  edilmesine ilişkin süreç başlatıldı. Aktif Eğitim Sendikası'nın 81 ilde şube  başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği yapan öğretmenler de görevden alındı.  Üniversitelerde de görevden alma işlemleri başlatıldı. YÖK, tüm rektörlerden,  üniversitelerindeki FETÖ/PDY ile bağlantılı akademik ve idari personelin  durumlarının ivedilikle değerlendirilerek, ilgililer hakkında işlem yapılmasını,  sonucun 5 Ağustos'a kadar Başkanlığa yazılı olarak gönderilmesini istedi. Öte  yandan YÖK, istifasını istediği bin 577 dekanın istifasına ilişkin rektörlük  tekliflerini de kabul etti.

İçişleri Bakanlığında da merkez ve taşra teşkilatlarında görevli 246  mülki idare amiri, 7 bin 899 emniyet, 614 jandarma ve aralarında sahil güvenlik  komutanının da bulunduğu 18 sahil güvenlik personeli olmak üzere toplam 8 bin 777  personel görevden uzaklaştırıldı.

Görevden uzaklaştırılanlar arasında, 1'i il valisi, 29'u merkez valisi  olmak üzere 30 vali, 52 mülkiye müfettişi, 16 hukuk müşaviri, 1 genel müdür  yardımcısı ve 2 daire başkanı, 3 şube müdürü, 2 hukuk işleri müdürü, 92 vali  yardımcısı, 47 kaymakam ve bir kaymakam adayı olmak üzere 246 mülki idare amiri  ile 3 bin 21'i rütbeli 4 bin 774 polis memuru, 92'si sivil memur, 12'si bekçi  olmak üzere toplam 7 bin 899 emniyet personeli bulunuyor.

İçişleri Bakanlığınca görevden alınan mülki idare amirleri arasında  ise Afyonkarahisar'dan 5, Ankara'dan 7, Bursa'dan 3, İzmir'den 2, Antalya, Adana  ve İstanbul'dan ise birer vali yardımcısı yer aldı. Ankara'nın Yenimahalle ve  Altındağ, Antalya'nın Serik ve Alanya, İstanbul'un Kadıköy, Bağcılar, Sancaktepe,  İzmir'in Karabağlar ve Menderes, Bursa'nın Gemlik, Harmancık ve Yenişehir,  Diyarbakır'ın Ergani ve Çermik kaymakamlarının da görevden alındığı öğrenildi.

Ayrıca, 2 tümgeneral, 9 tuğgeneral, 61 albay, 44 yarbay, 55 binbaşı,  93 yüzbaşı, 92 üsteğmen, 42 teğmen, 171 astsubay, 44 uzman çavuş ve bir sivil  memur olmak üzere 614 jandarma personeli ile 1 tümamiral (Sahil Güvenlik  Komutanı), 3 albay, 9 binbaşı, 2 yüzbaşı, 3 astsubay olmak üzere 18 sahil  güvenlik personeli görevden uzaklaştırıldı.

Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da açığa alınan mülki idare  amirlerinin arasında yer alıyor.

Milli Savunma Bakanlığında da biri müsteşar yardımcısı, 3'ü daire  başkanı olmak üzere bir tümgeneral, 2 tuğgeneral ve bir tuğamiral görevden  uzaklaştırıldı.  Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve Milli Savunma  Bakanlığı karargahında görevli hakimlerden 5'i kurmay albay, 9'u üye olmak üzere  toplam 21 askeri hakim de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gözetim  altına alındı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında 393, Gençlik ve Spor  Bakanlığında 245, Kalkınma Bakanlığında 16, Maliye Bakanlığında bin 500, Enerji  ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında 300, Gümrük ve Ticaret Bakanlığında 176, Sağlık  Bakanlığınca 2, Diyanet İşleri Başkanlığında 492,    Rekabet Kurumunda 8, BDDK'da  86, EPDK'da 25, Borsa İstanbul'da (BIST) 51 personel görevden uzaklaştırıldı veya alındı.

Konuya ilişkin diğer bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarında  çalışmalar devam ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER