Son Hali Uydudan Görüntülendi

Diyarbakır'da 3.5 aya yakın süren çatışmalardan sonra ortaya çıkan tahribat, Google Earth'ın uydudan çektiği fotoğraflara da yansıdı

Son Hali Uydudan Görüntülendi

Sur’un 9 ay önce ve geçen ay çekilen fotoğrafları arasındaki farklılık gözler önüne serildi.

Sur İlçesi'nde bulunan tarihi Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015'te basın açıklaması yapan Tahir Elçi'nin öldürülmesinden sonra Savaş, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde 2 Aralık günü ilan edilen sokağa çıkma yasağı ilan edilerek başlatılanoperasyonlar 9 Mart 2016 tarihine kadar devam etti.

11 Aralık'ta 17 saat ara verilen sokağa çıkma yasağı, diğer mahallelerde kaldırıldı ancak 6 mahallede halen devam ediyor.

 

SOKAKLAR DÜZ ARAZİYE DÖNDÜ

Sur İlçesi'ndeki 6 mahallede ortaya çıkan görüntü, Google Earth'in 9 ay önceki ve geçen ay çekilen uydu fotoğraflarına net bir şekilde yansıdı. Fotoğraflarda, çatışmalar sırasında zarar gören ve yıkılan binaların durumu görülüyor.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürüldüğü yer olan Dört Ayaklı Minare ve devamındaki Fatihpaşa Mahallesi ile Kurşunlu Camii'nin etrafındaki birçok sokağın ev ve işyerleri yıkılarak oldukça genişletildiği görülüyor.

İKİ OKUL YOK OLDU

Fatihpaşa ile Cemal Yılmaz mahallesinde bulunan kentin en eski okullarından Süleyman Nazif ile Cumhuriyet ilkokullarının yerleri arsaya dönmüş. Tamamen yıkılarak ortadan kaldırılan söz konusu iki okulun arazisinin ihata duvarıyla çevrelendiği ve iki binanın yapılacağı yerlerin beyaz boyayla işaretlendiği görülüyor.

Halen sokağa çıkma yasağı uygulanan 6 mahallede yaşayanlar evlerine ancak Sur Kaymakamlığı'ndan izin aldıktan sonra polisler ve bilirkişiler eşliğinde girip, sağlam kalmış eşyalarını çıkarabiliyor.

6 BİN 300 PARSEL KAMULAŞTIRILDI

Kentsel Sit Alanı ve BM Eğitim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan tarihi Sur içindeki 6 bin 300 parsel, Bakanlar Kurulu'nun kararıyla acele kamulaştırıldı. Kamulaştırma yoğun çatışmaların yaşandığı 6 mahallenin dışında kalan bazı alanlarda da yapıldı.

Kamulaştırma kararından sonra ise söz konusu 6 mahalledeki ev ve işyerlerinin yıkımı hızlandırıldı. Yıkılan binaların molozları ise Dicle Üniversitesi'ndeki boş bir araziye atılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER