‘Soğan fiyatı düşmez’

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, soğan fiyatlarının 1 liraya düşmesi ihtimalinin olmadığın belirterek, “Nisan ayına girdik İran hariç başka ülkelerde para verseniz de soğan yok. Soğan fiyatlarının düşme ihtimali de yok" dedi

‘Soğan fiyatı düşmez’

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, patates ve soğan fiyatlarının düşmesinin aksine artmasının ihtimal dahilinde olduğunu söyledi. Patates ve soğanın fiyatının düşmesinin özellikle de 1 lira gibi fiyatlara düşme ihtimalinin hiç olmadığını belirten Güngör, “Patates dikimleri havaların soğuk geçmesi nedeniyle mayıs ayında yapılacaktır. Yaklaşık 4 ay sonra hasat ediliyor. Yazlık Patates hasatları ise bazı illerimizde başladı. Fakat maalesef verim istenildiği gibi olmadı. Kilogram maliyeti 1,5-2,0 lira olan patatesin tüketiciye intikali yüksek olacaktır" dedi.

DÜŞME İHTİMALİ YOK

Türkiye'de soğan ekiminin kademeli olarak şubat-mart aylarında yapıldığını, hasadının ise yine kademeli olarak temmuz sonlarında başlayıp eylül sonlarına kadar devam edeceğini belirten Güngör, “Yani ağırlıklı olarak soğan ekimi yeni bitti. Yazlık soğan hasadının başlamasına rağmen, hem üretim miktarı ülkemiz için yeterli değil hem de maliyetleri fazladır. Diğer soğan ve patates aldığımız ülkelerde de patates ve soğan ekim ve hasatları yaklaşık bizimle aynıdır. Elimizde yeterli derecede patates, soğan yok şu anda. Zaten bitmeseydi soğan ve patates ithalatı yapılmazdı. Bu nedenle kısa zamanda soğan ve patates fiyatlarının düşme ihtimali yok gibi” diye konuştu.

REKOLTE BEKLENİLDİĞİ GİBİ DEĞİL

Mart ayında zaten gümrüksüz ithalat uygulandığını ifade eden ZMO Başkanı Güngör, “Soğan ve patates şu anda ithal ediliyor. Soğan getirdiğimiz ülkeler ekim zamanları Türkiye ile yaklaşık aynı anda olan ülkeler. Türkiye'de soğan yoksa, onlarda da soğan yok. Nisan ayına girdik İran hariç başka ülkelerde para verseniz de soğan yok. Soğan fiyatlarının düşme ihtimalide yok. Yazlık patatesler şuanda sökülüyor. Maalesef rekolte beklenildiği gibi değil, Dekardan 2 bin 500- 3 bin ton almışlar. Normalde 3,5-4,0 ton almaları gerekirdi” dedi.

PAZARDA 8-10 LİRADAN SATILIYOR

Kilosu yaklaşık 70-80 kuruşa mal edilen ve üreticiden 1 liraya alınan soğan, market ve pazarlarda fiyatı 8-10 TL’ye satılıyor. Türkiye’nin soğan merkezlerinin başında gelen Amasya’da ise depolarda soğanın kalmadığı öğrenildi.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER