Sığınmacılar Ölümü Göze Alarak Makedonya'ya Yürüyor

Makedonya’nın sınırdan geçişleri durdurmasının ardından Yunanistan’ın İdomeni kasabasında bekleyişlerini sürdüren sığınmacılardan 1000’i, alternatif bir yol bulma umuduyla yürüyüşe geçti

Sığınmacılar Ölümü Göze Alarak Makedonya'ya Yürüyor

Reuters, bölgedeki kampların 12 bini aşkın insanın barınması için yetersiz kalması ve ağır kış şartları nedeniyle yaşamın imkansız hale geldiği İdomeni’de bulunan 1000’den fazla sığınmacının iki grup halinde yürüyüşe geçtiğini aktardı.

Haberde, büyük bölümü Irak ve Suriye’den kaçtığı belirtilen sığınmacıların Makedonya’nın sınırını tamamen kapatmadan kendilerine yeni bir yol bulmaya çalıştığı kaydedildi. Makedonya’ya yürüyen sığınmacılar arasında çok sayıda bebek ve çocuğun olduğuna da dikkat çekildi.

‘SIĞINMACILARIN ÇEVRESİ POLİS TARAFINDAN SARILDI’

AFP ise sayılarının 1000’den fazla olduğunu belirttiği sığınmacıların çevresinin polis tarafından sarıldığını aktardı. Haberde ayrıca, henüz Makedonya’ya geçebilen sığınmacı olmadığına dikkat çekildi.
Bu arada, Makedonya'nın sığınmacıların yeni güzargahına yakın noktalardaki 'sınır kapatma' çalışmalarını hızlandırdığı iddia edildi.

Sığınmacıların geçişini takip eden Reuters foto muhabiri Stojan Nenov da nehrin aşılabilinmesi için insan zinciri oluşturulduğunu ve çocukların omuzlarda taşındığını aktardı. Nehri geçerek Makedonya sınırına ulaşan sığınmacılar, sınırı geçebilecekleri bir boşluk aradığını vurguladı.

SUVA NEHRİ’Nİ GEÇMEYE ÇALIŞAN ÜÇ SIĞINMACI BOĞULDU

Öte yandan sabah saatlerin Suva Nehri’ni geçmeye çalışan üç Afgan sığınmacı boğularak hayatını kaybetti. Haberi Makedon yetkililer de doğruladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER