Sıcak Bölgede 12 Terörist Daha Öldürüldü

Genelkurmay Başkanlığı, Nusaybin, Şırnak, Yüksekova'da 11, Hatay Belen'de ise 1 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Sıcak Bölgede 12 Terörist Daha Öldürüldü

Nusaybin, Şırnak ve Yüksekova'da toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısının 399 olduğu bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Mardin Nusaybin'de devam eden operasyonda; iki bölücü terör örgütü mensubu teröristin etkisiz hale getirildiği vurgulanarak operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısının 150 olduğu kaydedildi. 26 adet el yapımı patlayıcı imha edilen operasyonda, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısının ise 320 olduğu ifade edildi.

Şırnak'ta 6 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilirken, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısının 136 olduğu ifade edildi. 25 adet el yapımı patlayıcı imha edilen operasyonda, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısının 297 olduğu vurgulandı.

Hakkari Yüksekova'da devam eden operasyonda; 3 bölücü terör örgütü mensubu teröristin etkisiz hale getirildiği vurgulanarak toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısının 113 olduğu bildirildi. Operasyonda, bir adet biksi makineli tüfeği, bir adet M-4 piyade tüfeği, 23 kaleşnikof piyade tüfeği, iki adet tabanca, bu silahlara ait çok sayıda mühimmat, yedi adet kaleşnikof şarjörü, iki adet el bombası, bir adet av tüfeği, 12 adet roketatar mühimmatı ve sevk fişeği, üç adet M49/A1 aydınlatma mayını, dört adet gaz maskesi, beş adet çift kar elbisesi, iki adet kamera, bir adet akım ölçer, yedi adet hücum yeleği ve ilk yardım malzemeleri ele geçirildiği kaydedildi.

19 adet el yapımı patlayıcı imha edilen operasyonda, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısının 134 olduğu belirtildi.

Hatay Belen'de icra edilen operasyonda 1 bölücü terör örgütü mensubu teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilerek, beraberinde bir adet M-16 piyade tüfeği, beş adet dolu şarjörü, iki adet el bombası ve örgütsel doküman ele geçirildiği ifade edildi.

Açıklamada, Şanlıurfa'da, Suriye'den Türkiye sınırına gelen PKK/PYD terör örgütü mensubu 1 teröristin güvenlik güçlerine teslim olduğu bildirildi.

Mardin Midyat'ta da, bölücü terör örgütü mensubu 1 teröristin güvenlik güçlerine teslim olduğu vurgulanarak Bitlis Tatvan'da yapılan arazi aramasında bölücü terör örgütü tarafından tuzaklanmış olan iki adet el yapımı patlayıcının bulunarak imha edildiği ifade edildi.

Şırnak İdil'de icra edilen operasyonda, bir adet biksi makineli tüfeği, 3 bin adet biksi fişeği, yedi adet kaleşnikof piyade tüfeği, 24 adet kaleşnikof şarjörü, sekiz adet el bombası ve bir adet fotoğraf makinesinin ele geçirildiği kaydedildi.

Iğdır'da, bölücü terör örgütüne yardım ve yataklık eden 2 şahısın yakalandığı kaydedilerek şahısların evlerinde yapılan aramalarda iki adet kaleşnikof piyade tüfeği, bir adet 7,7 mm İngiliz piyade tüfeği, bir adet ruhsatsız av tüfeği, bir adet kuru sıkı tabanca, 209 adet kaleşnikof piyade tüfeği fişeği, 60 adet 7,7 mm İngiliz piyade tüfeği fişeği,180 adet kaleşnikof piyade tüfeği mermisi, 184 adet G3 piyade tüfeği mermisinin ele geçirildiği açıklandı.

Muş'ta 1 bölücü terör örgütü mensubu teröristin yakalanarak gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, Gaziantep'te ise DEAŞ terör örgütü üyesi, yabancı uyruklu 5 şahsın yakalandığı bildirildi.

Bingöl'de de bölücü terör örgütüne yardım ve yataklık eden 5 şahsın yakalanarak gözaltına alındığı, bir adet tabanca, bir adet şarjör, 13 adet fişeği, bir adet kuru sıkı tabanca, iki adet av tüfeği ile çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildiği belirtildi.

1 ASKER YARALANDI

Açıklamada, "Mardin Kızıltepe Askerlik Şube Başkanlığına bombalı araçla saldırı gerçekleştirilmiş, bir kahraman silah arkadaşımız ve bir sivil güvenlik görevlisi hafif yaralanmış, bölgede bulunan yabancı uyruklu bir şahıs hayatını kaybetmiş ve 16 vatandaş yaralanmıştır" denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER