Sergei Lavrov: S-300, Rus askerlerinin güvenliğini sağlamak için kuruldu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Fransız mevkidaşı Jean-Marc Ayrault, düzenlediği basın toplantısında konuştu

Sergei Lavrov: S-300, Rus askerlerinin güvenliğini sağlamak için kuruldu

Fransa’nın BM Güvenlik Konseyi’ne sunmaya hazırladığı karar tasarısı üzerinde çalışmaya hazır olduklarını ve belgeleri gördüğünü belirten Sergei Lavrov, “Tartışılması ve desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. AB’nin talebine karşılık Suriyeli yetkililere Şam’da AB insani yardım ofisi açılması onayı verildi” dedi.

Lavrov, Suriye’de ılımlı muhaliflerin teröristlerden ayrılması konusundaki tavırlarını yumuşatmayacaklarını vurguladı ve, “BM Güvenlik Konseyi kararında nelerin yazılı olduğunu herkes biliyor. DAEŞ, El Nusra ve bu terörist gruplarla birlikte hareket eden gruplar ateşkese dahil edilmediler ve edilmeyecekler” şeklinde konuştu.

RUS ASKERLERİNİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN KURULDU

Suriye’ye S-300 füze savunma sisteminin kurulması konusuna da değinen Lavrov, Rus askerlerinin güvenliğini sağlamak için kurulduğunu söyledi.

“Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Fransa’ya 19 Ekim’de ziyaret etmesini kararlaştırdık. Ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkileri hızlandırmasıyla sonuçlanacağını umuyoruz” diyen Lavrov, Fransa’nın Rusya’nın geleneksel ortağı olduğunu ve Moskova’nın Paris ile ilişkilere özel önem verdiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER