Sepet örerek aile bütçesine katkı sağlayacaklar

Çarşamba Halk Eğitim Merkezi tarafından "Sepet örme kursu" açıldı.

Sepet örerek aile bütçesine katkı sağlayacaklar

Çarşamba Halk Eğitim Merkezi Müdürü Enver Şahin, yaptığı açıklamada, kadınların ev ekonomisine yardımcı olması adına kurs açtıklarını söyledi.

Çoğunluğu ev hanımı olan kadınların talebi bulunduğunu belirten Şahin, "Sepetçilik Çarşamba'da çok eski bir meslektir. Bugün ihtiyaç azaldı ama bunu yaşatmak istiyoruz." dedi. Kursun 128 saat süreceğini bildiren Şahin, "Yaklaşık 2 ay sürecek. Fındık bahçesinde kesilip atılacak dallardan sepetler örülebiliyor. Kurs bittikten sonra da kadınlarımız sepet örmeye devam etsinler. Bunlar birçok yerde satılabilir. Hem ev ekonomilerine katkı olacak hem de unutulmaya yüz tutmuş mesleğimizi yaşatmış olacağız." diye konuştu.

Kurs eğitmeni Hüsne Kavraz ise atıl durumdaki fındık çubuklarını ekonomiye kazandırmak ve ev hanımlarına katkı sağlamak için onlara sepet örmeyi öğrettiklerini anlatarak, "Ham fındık ve yerli fındık dediğimiz fındık çubuklarından yapıyoruz. Fındık dallarının kuru olması daha iyi oluyor. Kursumuzun üçüncü haftası olmasına rağmen hepsi işlerini yavaş yavaş ellerine almaya başladı." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER