‘Senden başka kimseyle kazanmayız’ dediler

Samsun Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta, kendisine yöneltilen Millet İttifakı'nın oylarını bölmeye yönelik 'proje adayı' eleştirilerine sert çıktı. "Proje değil projeleri olan adayım" diyen Erhan Usta, İYİ Parti'nin adaylık teklifi sırasında konuşulanları da deşifre etti. Usta, "Bana, 'Senden başka kimseyle kazanamayız' dediler. Ama ben siyasi duruşuma yakıştıramadığım için teklifi reddettim" dedi

‘Senden başka kimseyle kazanmayız’ dediler

MHP'den ihraç edildikten sonra sürpriz bir şekilde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığına bağımsız aday olan Samsun Milletvekili Erhan Usta, kimi çevreler tarafından ortaya atılan, CHP-İYİ Parti ittifakının oylarını bölmeye yönelik 'proje adayı' olduğu iddialarına bir kez daha tepki gösterdi. "Proje değil, projeleri olan bir adayım" diyen Erhan Usta, İYİ Parti'nin kendisine adaylık teklifi yaparken "Senden başka kimseyle kazanamayız" dediklerini öne sürdü.

GERGİNLİK OLMASIN DİYE BAĞIMSIZ ADAY OLDUM

Samsun Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Erhan Usta, dün Samsun basınını kahvaltıda ağırladı. Usta, MHP'den ihraç edilmesi başta olmak üzere neden bağımsız aday olduğuna ilişkin de dikkat çekici açıklamalar yaptı. Toplumdaki gerginlik ve kutuplaşmaya işaret eden Erhan Usta, böyle bir ortamda herhangi bir siyasi partiden aday olmayı düşünmediğini, bu kararının meyvelerini de bugün sahada yaptığı çalışmalar sırasında gördüğünü anlattı. 

MHP İLE SORUNLAR DAHA ÖNCE BAŞLADI

MHP ile yaşadığı sorunların, TBMM'de Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili yasa tasarısına verdiği destekten çok önce başladığını belirten ve bu konunun bardağı taşıran son damla olduğunu kaydeden Usta, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak'ın, "Türkiye resesyonda değil, resesyona da gitmiyor' açıklamasına karşılık, "Teşhisi yanlış yaparsanız, tedavi de yanlış olur. Türkiye resesyona değil enflasyonla birlikte işsizliğin de ortaya çıktığı stagflasyona doğru gidiyor" sözlerinin de partisinde rahatsızlık yarattığını kaydetti. 

ALNIM AÇIK, BAŞIM DİK

Samsun'un ve partisinin menfaatlerini korumak isterken MHP'den ihraç edildiğini de belirten Erhan Usta, bazı çevrelerin 'İyi adam olsaydı, partisinden atılmazdı' eleştirilerine karşılık olarak da, "Bizim alnımız açık, başımız dik. Milletvekilinin görevi ülkesinin, seçildiği memleketin ve milletin menfaatlerini korumaktır. Benim bunları yapmasaydım ihraç edilmem gerekirdi" dedi.

İYİ PARTİ, ‘SEN OLMAZSAN KAZANAMAYIZ’ DEDİ

İhraç edilmesinin ardından İYİ Parti'den gelen 'Büyükşehir adaylığı' teklifini reddetmesinin gerekçelerini de anlatan Erhan Usta, "İhraç edildikten bir hafta sonra sanki intikam alırmış gibi başka bir partiden aday olmayı kendime yakıştıramadım. Bu bir siyasi duruştur. İyi Partililer bana, "yaptığımız araştırmalara göre senden başka kimseyle bu seçimi alamıyoruz' dediler. Buna rağmen şimdi proje adayı söylemlerini ortaya koymaları hiç doğru bir yaklaşım değil. Buna rağmen siyasi duruşuma yakıştıramadığım için bu teklifi reddettim" diye konuştu.

ARKAMDA MİLET VAR

Arkasında milletten başka kimsenin olmadığını, yüzünün de millete dönük olduğunu, aday olmasıyla birlikte başlayan hareketin bir gönüllülük hareketine dönüştüğünü söyleyen Erhan Usta, birilerinin oylarını böylem ya da birilerine avantaj sağlamak için yola çıktığı iddiasının da hiçbir geçerliliğinin olmadığını söyledi. 

‘PROJE ADAYI’ SÖYLEMLERİ AHLAKSIZCA

Seçimi kazanmak üzere yola çıktığını kaydeden Erhan Usta, bir gazetecinin 'proje adayı olduğunuz öne sürülüyor" sorusu üzerine de, "Ben proje adayı değil, projeleri olan bir adayım. Bu projeler de öyle havadan sudan projeler değil. Şu anda yapılan anketlerde yüzde 50 oy desteği olan bir aday olduğumuz görülüyor. Bu ahlaksızca lafları söyleyenler hangi siyasi zekayla, bunu söylüyorlar. Bu sözleri çıkartanlar, Erhan Usta'nın aday olmasından rahatsız olanlardır.  Bu sözleri söyleyenler, Erhan Usta aday olmasaydı kendisinin seçileceğini garanti görenlere destek veren, trollerdir" dedi.

SAMSUNLU BU DAYATMAYA BAŞ KALDIRACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi halinde Samsun'da gerçekleştireceği projelerle ilgili önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklamalar yapacağını dile getiren Erhan Usta, Samsun ekonomisini önceleyen projelere öncelik vereceğini dile getirdi. Yıllarca DPT Müsteşarlığı görevi yaptığını ve bürokrat olduğu dönemde, makroekonomik çalışmalar içerisinde bulunduğu dile getiren Erhan Usta, lojistik merkezden, sebze ve meyve kurutma fabrikalarına ve Samsun turizminin geliştirilmesine yönelik çalışmalara kadar birçok projeyi hayata geçireceğini kaydetti.  Büyük zaferlerin imkansızlıklar içerisinde kazanıldığını vurgulayan Erhan Usta, "Atatürk de Samsun'a çıktığında topu tüfeği yoktu ama arkasında adanmış ve inanmış insanlar vardı. Biz de bu yola adanmış ve inanmış insanlarla çıktık. Şu anda MHP gibi köklü bir partinin Samsun'da Büyükşehir adayı yok, CHP de aday çıkarmadı. Böyle bir dayatmaya karşı Samsun haklı gereken cevabı verecektir. Bizim başarımız, Samsun halkının bu dayatmaya karşı başkaldırısı olacaktır" diye konuştu.

5 YIL SÜREYLE BAĞIMSIZ KALACAĞIM

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi halinde 5 yıl süreyle hiçbir siyasi partiye geçmeyeceğini ve bağımsız olarak görevini sürdüreceğinin sözünü de veren Erhan Usta, "Siz tırnaklarınızla kazıya kazıya gelecekseniz, sonra birilerine ‘gel bana patronluk yap’ deyip, Samsun'u peşkeş çekeceksiniz. Bunu sizin aklınız mantığınız alıyor mu? Bize kimse talimat veremeyecek, biz talimatı milletten alacağız" dedi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER