Şehitler Son Yolculuğuna Uğurlandı

Şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Aytemiz, Jandarma Astsubay Şükrü Ceylan, Piyade Uzman Çavuş Mehmet Arslangiray son yolculuğa uğurlandı

Şehitler Son Yolculuğuna Uğurlandı

Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında, teröristlerce düzenlenen silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Emrah Aytemiz'in cenazesi, memleketi Rize'nin Fındıklı ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Aytemiz'in (26) cenazesi, Fındıklı Devlet Hastanesi morgundan alınarak Hürriyet Mahallesindeki baba evine getirildi. Burada şehidin ailesi, Türk bayrağına sarılı tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Helallik alınmasının ardından şehidin naaşı, Fındıklı Belediyesine ait cenaze nakil aracıyla törenin düzenleneceği Fındıklı Merkez Camisine götürüldü.

Şehidin annesi Filiz, babası Hüseyin Akın ve kız kardeşi Yeliz Aytemiz ile nişanlısı Özdeyiş Akbal, tören alanında güçlükle ayakta durdu. Anne Aytemiz, "Oğlum. Güzel oğlum. 'Anne ben vatanım ve milletim için askerlik yapacağım' diyordu. Bir ay sonra oğluma düğün yapacaktık. Oğlum düğünü göremedi." ifadesini kullandı.

Baba Hüseyin Aytemiz, şehidin naaşı başında ağlayan nişanlısı Özdeyiş Akbal'ın gözyaşlarını sildi.

Şehit Aytemiz'in özgeçmişinin okunmasının ardından İl Müftüsü İsmail Yalçın tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Şehidin naaşı, daha sonra Hürriyet Mahallesindeki aile kabristanlığında defnedildi.

Törene, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Artvin Valisi Muhterem İnce, AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, İl Jandarma Komutanı Albay Semih Coşkun, Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, Fındıklı Kaymakamı Arif Karaman, Fındıklı Belediye Başkanı Adnan Özbalaban ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Diyarbakır 7'nci Kolordu Komutanlığının sevk ve idaresinde 24 taburun katılımıyla Lice ve civar bölgelerde icra edilen "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu" sırasında PKK'lı teröristlerce açılan ateş sonucu Astsubay Üstçavuş Şükrü Ceylan ve Uzman Çavuş Emrah Aytemiz ağır yaralanmıştı. Yaralı iki asker, tedavi altına alındıkları hastanede şehit olmuştu.

ŞÜKRÜ CEYLAN DA UĞURLANDI: BAYRAĞI SEVİYORDUN

Diyarbakır Lice ilçesinde terör örgütü üyeleri ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Astsubay Şükrü Ceylan (34) memleketi Kırıkkale'de son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit astsubay Ceylan'ın cenazesi konvoy eşliğinde Etiler mahallesi 1123'cü sokaktaki baba ocağına son kez getirilerek helallik alındı. Helallik alınması sırasında gözyaşları sel olurken, şehidin acılı ailesinin güçlükle ayakta durduğu gözlendi.

Helallik alınmasının ardından şehit astsubay Ceylan'in naaşı törenin yapılacağı Nur Camii'ne götürüldü. Burada şehidin tabutunun aşından ayrılmayan anne Dudu ve baba Muhittin Ceylan, eşi Büşra ve kardeşleri şehit Astsubayın tabutunu öptüler.

"BAYRAK SANA YAKIŞMIŞ OĞLUM"

Oğlunun tabutuna sarılarak öpen anne Dudu Ceylan, "Sen bayrağı çok seviyordun. Bayrak ne güzel yakışmış oğlum. Seninle gurur duyuyorum" dedi. Yakınları tarafından sakinleştirilen acılı anneye bir süre sonra sağlık görevlileri müdahale etti.

Şehit Astsubay Şükrü Ceylan'ın cenazesi İl Müftüsü Bekir Gerek'in kıldırdığı cenaze namazının ardından Kırıkkale Şehitliği'nde toprağa verildi.

Cenaze törenine Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu, AK Parti milletvekilleri Mehmet Demir ve Abdullah Öztürk, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, üst düzen askeri ve polis yetkilileri, şehidin yakınları ve binlerce vatandaş katıldı.

MEHMET ASLANGİRAY ADANA'DA TOPRAĞA VERİLDİ

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi kırsalında PKK'lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Mehmet Arslangiray'ın cenazesi Adana'da toprağa verildi. Şehidin annesi Havva Arslangiray, törende bir komutana "Terörü temizleyin başka analar ağlamasın" diye ağıt yakıp oğlunun fotoğrafını öptü.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi kırsalında yürütülmekte olan operasyonda PKK'lı teröristlerce uzak mesafeden yapılan silahlı saldırı sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Arslangiray'ın naaşı uçakla Adana Havalimanı'na getirildi. Naaş askeri cenaze aracıyla konvoy eşliğinde önce şehidin Atakent Mahallesi'ndeki baba ocağına getirildi. Burada şehidin annesi Havva, kız kardeşleri Sümeyye ve Fatma Arslangiray şehidin Türk bayrağına sarılı tabutuna dokunup öperek gözyaşlarına boğuldu. Şehidi silah arkadaşları da yalnız bırakmadı.

Onlar da şehidin tabutuna dokunup gözyaşlarını tutamadı. Naaş daha sonra cenaze namazının kılınacağı Sabancı Merkez Camii'ne götürüldü. Burada şehidin naaşı silah arkadaşlarının omuzunda alana getirildi. Anne Arslangiray, yanına gelip onu teskin etmeye çalışan bir komutana "Terörü temizleyin, onları bitirin ki başka analar ağlamasın. Oğlum benim cennet kokuluydu, kuzum mis kokuluydu. Kuzum sen kalk ben yatayım. Şehit düşmüş cennete gidecek. Benim tek oğlumdu vatan uğuruna askere göndereceğim başka oğlum kalmadı" diye ağıt yakıp oğlunun göğsündeki fotoğrafını öptü.

Şehidin kız kardeşi Sümeyye Arslangiray ise "ağabey" diye ağıt yakıp göğsündeki şehidin fotoğrafını eliyle uzun süre sevdi. Bir süre sonra şehidin aynı olayda yaralanan silah arkadaşı annenin yanına gelerek ona sarıldı. Anne ağıtlar yakarak, "Oğlum en son ne dedi" diye sorup gözyaşlarına boğuldu.

Asker bir süre anneye sarıldıktan sonra cenaze namazının kılınacağı yere gitti. Daha sonra anne ve kız kardeşler şehidin Türk bayrağına sarılı tabutunun başına geldi. Anne ve kız kardeşler tabuta sarılarak ağıtlar yakıp gözyaşlarına boğuldu. Daha sonra Adana İl Müftüsü Arif Gökce şehidin cenaze namazını kıldırdı. Namazın ardından şehidin naaşı silah arkadaşlarının omuzlarında top arabasına taşındı. Buradan da cenaze aracına konarak toprağa verilmek üzere Asri Mezarlıktaki şehitliğe götürüldü.

Cenaze namazına Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana milletvekilleri Tamer Dağlı, Mehmet Şükrü Erdinç, Zülfikar İnönü Tümer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yüreğir İlçe Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Adana İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, çok sayıda polis müdürü, komutan ve vatandaş katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER