Seçilmiş 160 Asker Karşılayacak!

Cumhurbaşkanı’nı Meclis’te Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı yerine Genelkurmay’dan görevlendirilecek 160 asker karşılayacak.

Seçilmiş 160 Asker Karşılayacak!
TBMM 26. dönem 2. yasama yılına 1 Ekim’de “sessiz” bir açılışla başlayacak. Genel Kurul’un ilk oturumunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan konuşma yapacak. Akşam geleneksel resepsiyon yapılacak ancak bu kez müzik çalınmayacak. Erdoğan’ı Meclis’te darbe girişimi nedeniyle kaldırılan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı yerine Genelkurmay’dan görevlendirilecek 160 “güvenilir ve seçilmiş” asker karşılayacak.

160 BİREYDEN OLUŞAN EKİP 
Protokol kurallarına göre Erdoğan’ı Meclis’te Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’na bağlı askerlerin karşılaması gerekiyor. Alay darbe girişimi sonrası kaldırıldığı için yeni bir çare düşünüldü. Polislerden tören kıtasının karşılaması gündeme geldi. Ancak 160 kişiden oluşan bir ekibin polis içinden bulunmasının güçlüğü değerlendirildi.

Bunun üzerine Genelkurmay Başkanlığı’ndan Erdoğan’ı karşılayıp uğurlayacak güvenilir askerlerden oluşacak bir tören kıtası istendi. Böylece Erdoğan’ı Meclis’e gelişinde karşılayacak 160 asker belirlendi.
MÜZİK OLMAYACAK
Meclis’te bu yıl geleneksel açılış resepsiyonunun yapılıp yapılmaması da tartışıldı. Ancak resepsiyonun yapılmasına karar verildi. Nedeni ise, darbe girişimi olmasına rağmen meclisin çalışmalarına olağan şekilde devam ediyor mesajı verilmesi.Diğer yandan 15 Temmuz'da hayatını kaybedenler için sazlar susturulacak, canlı ya da kayıttan müzik çalınmayacak.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER