Sebzede sıkıntı yok

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali esnafı, bu kış sebzede sıkıntı olmayacağının altını çizdiler

Sebzede sıkıntı yok

2017 yaz dönemini geride bırakan Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali esnafı, son baharın ılıman ve normal geçmesinden memnun olduklarını kaydederek, hazırlıklarını kış mevsimine göre yaptıklarını vurguladılar. Gazete Gerçek’e açıklama yapan Atilla Yılmaz, “Yaz mevsimi artık geride kaldı ama yine de yaz mevsimi meyve ve sebzelerine ulaşmak mümkün. Çok şükür geçtiğimiz yaz verimli ve bereketli geçti. Şimdi ara bir geçiş dönemindeyiz. Havalar normal seyrediyor. Tarım alanlarında gördüğümüz kadarıyla her hangi bir olağanüstü durum yok. Sevkiyatta da sıkıntı yaşanmıyor. Her ne kadar sevkiyat maliyetleri yüksek olsa da, önemli olan ürünlerin iyiliği” dedi.

‘YAZ BEREKETİ KIŞA DA YANSIYACAK’
Gazete Gerçek’e açıklama yapan esnaf Hasan Akbulut ise, “Tarım ve sebzecilik öyle bir şey ki, geride kalan mevsim normal seyrinde geçtiyse, kapıdaki mevsime de olumlu yansıyor. Geçtiğimiz yaz her şey gayet bol ve bereketliydi. Çiftçinin de satıcının da morali yerinde Kış sebzeleri yavaş yavaş gündeme gelmeye başladı. Pahalıdan açılsa da pırasa, karnı bahar gibi ürünler baş göstermeye başladı. İnşallah havalar böyle normal gider, biz de en uygun fiyattan sebze ve meyveleri halkımıza ulaştırırız” dedi.

‘BİR AY DAHA YAZ SEBZESİ OLUR’
Yaz ayının vazgeçilmez sebzeleri olan domates ve biberin bir aydan daha fazla halen taze yenilebileceğini ve sofralarda olabileceğini kaydeden Aydın Deniz ise şöyle konuştu: “Şu an Bafra ve Tokat bölgesinin salçalık domatesleri halen tezgahlarda. Keza Güney bölgelerimizden de sevkiyatlar devam ediyor. Tabi fiyat bu sene domateste bir türlü düşmedi. Dönem dönem düşse de etkili değildi yeniden 3-4-5 liraları buldu. Domates ve biber gibi mahsuller artık kışın da ulaşılabilir vaziyette. Kışın bunlar daha butik ürünler olsa da bir iki ay daha mevsim domatesi sofralarda olacaktır.”

‘TATİLLER BİTTİ, İŞLER HIZLANDI’
İşlerin tatil aylarına göre biraz daha hareketlendiğini söyleyen Erkan Sağlam ise bunu okulların açılmasına ve yaz tatilinin bitmesine bağlıyor. Sağlam, “Bu sene çok şükür sebze ve meyvede sıkıntı çekmedik fakat üst üste gelen tatillerde insanlar yazlık bölgelere gittiler. Bu yüzden işler o kadar iç açıcı değildi. Şimdi ise okullar açıldı, işler biraz olsun hareketlendi. Bu kış nasıl geçer diye sorarsanız, bence kış sebze ve meyvelerinden yana sorun olmaz. Çünkü havalar normal seyrediyor” şeklinde konuştu.

Serhat TÜRK
 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2017, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER