Savcı İki Türk'ün Daha Peşinde

'Wall Street Şerifi' lakaplı New York Bölge Başsavcısı Preet Bharara'nın Reza Zarrab dışında peşinde olduğu iki Türk daha var.

Savcı İki Türk'ün Daha Peşinde

Bunlardan birisi,  İran'a uranyum zenginleştirmede kullanılan karbon fiber maddesi satmaya çalışan Murat  Taşkıran, diğerinin ise ABD'deki Alman bankası  Deutsche Bank ile ABD Eximbank'tan aldığı kredilerde usulsüzlük yapmakla suçlanan Hasan Besneli. Bharara'nın hazırladığı iddianamelerle haklarında dava açılan her iki Türk'te halen  Türkiye'de yaşıyorlar.

GAZETELERE İLAN VERDİ

Başsavcı Bharara'nın isteği ile  New York Eyaleti Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi, geçtiğimiz ay  Türkiye'deki gazetelere verdiği ilanda, Besneli'ye karşı açılan bir davanın olduğu belirtilerek, Besneli'nin belirlenen süre içinde yanıt vermemesi halinde, gıyabında karar verileceği belirtilmişti. Bharara, Hasan Besneli'nin, Alman  Deutsche Bank ile ABD Eximbank'dan aldığı 38 milyon dolarlık kredide usulsüzlük tespit etti.
Bharara'nın 22 sayfalık iddianamesinde 'sahtecilik, dolandırıcılık ve hile' yapıldığına ilişkin ve kredi fonlarında oynama yapıldığı, malların piyasa değerinin fazla gösterildiği, inşaat bütçesi, ve maliyeti ve KDV hakkında yanlış bilgilendirme gibi çok sayıda iddia yer alıyor. Hasan Besneli'nin söz konusu kredileri, Darüşşafaka Cemiyeti için  İstanbul ve  İzmir Urla'da yapacağı inşaatlarda kullanacağı bilgisini verdiği kaydediliyor.

40 YIL HAPİS İSTENİYOR

Başsavcı Bharara'nın peşinde olduğu diğer Türk Murat  Taşkıran, ABD'ye uranyum zenginleştirmede kullanılan karbon fiber maddesi almak için giriş yaparken Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanları tarafından yakalanan İranlı Hamit Rıza Haşemi'ye aracı olma suçlamasıyla aranıyor.  Başsavcı Bharara,  Türkiye'de olduğunu tahmin ettiği ve hakkında suç duyurusunda bulunduğu  Taşkıran'ın yakalandığı takdirde 40 yıla kadar hapsinin isteneceğini duyurmuştu. 2012 yılında açılan soruşturmada bir ilerleme kaydedilmezken,  İran'a satışı yasak olan karbon fiber maddesini teslim almak için JFK havalimanından ABD'ye giriş yapan İranlı Hamit Rıza Haşemi'yi yakalarken, Murat  Taşkıran da uranyum zenginleştirmesi için kullanılan karbon fiberi ABD'de temin eden kişi olarak suçlanmıştı. Hamit Rıza Haşemi'yi  Avrupa'daki aracı kişiye gönderdiği mesajlardan yola çıkarak yakalayan FBI, Murat  Taşkıran'ın ise  Türkiye ya da  Avrupa'da olabileceğini düşünüyor. Bharara'nın yönelttiği suçlara göre Murat  Taşkıran'ın ise yakalandığı takdirde 40 yıl hapis cezası bekliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER