SANTRALE SUS PAYI

Çarşamba’da temel atma çalışmalarına başlanan biyokütle enerji santralinin arka planında skandal iddialar ortaya çıkıyor. Bölgedeki bazı sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerine santral konusunda susmaları ve şirkete destek olmaları için para teklif edildiği öne sürülüyor

SANTRALE SUS PAYI

Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde yapım çalışmalarına başlanan Samsun-Çarşamba Biyokülte Enerji Santrali’ne (BES) tepki yağıyor. Çevre örgütleri, sivil toplum kuruluşları (STK), siyasiler, vatandaşlar ve pek çok kesimin eleştirisini alan santral için skandal iddialar da ortaya konuldu. 

YÜZBİNLERCE LİRA TEKLİF EDİLDİ

Edindiğimiz bilgilere göre; Oltan Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Tic. A.Ş. tarafından kurulması planlanan projeyle ilgili bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerine ‘sus payı’ niteliğinde yüzbinlerce lira teklif edildiği öne sürüldü. Bölgenin birinci derece tarım ovası olduğunu savunan STK temsilcilerinden bazılarının bu paraları aldığı, bazılarının ise reddettikleri kaydedildi.

YILDA 250 BİN TON YAKIT YAĞACAK

Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde yapılması planlanan ve faaliyete geçtiğinde Türkiye’nin en büyük ikinci Biyokütle Enerji Santrali (BES) olacak projede süreç devam ediyor. Oltan Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Tic. A.Ş. tarafından Türkiye’nin en verimli tarımsal alanlarından biri durumundaki Çarşamba Ovası üzerine kurulacak santralde, yılda 250 bin ton zirai ve ormansal yakıtın yakılacağı ve yaklaşık 200 milyon kWh yenilenebilir elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor.

HABER MERKEZİ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER