Santrale ‘hayır’ eylemi

Samsun’u Çarşamba ilçesinde kurulması planlanan biyokülte enerji santrali için Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP), Çarşamba Biyokütle Santrale Hayır Grubu Komitesi ve bölge sakinleri protesto eylemi gerçekleştirdi

Santrale ‘hayır’ eylemi

Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde yapılması planlanan ve faaliyete geçtiğinde Türkiye’nin en büyük ikinci Biyokütle Enerji Santrali (BES) olacak projeye tepkiler sürüyor. Önceki akşam Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) üyeleri, Çarşamba Biyokütle Santrale Hayır Grubu Komitesi ve bölge sakinleri, Eğercili Mahallesi’nde bir araya gelerek santrale karşı protesto eylemi gerçekleştirdi. 

ŞENEL: ZARARI BİZE OLACAK

Oltan Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Tic. A.Ş. tarafından kurulması planlanan projeye tepki gösteren grup adına açıklama yapan Geçici Komite Sözcüsü Murat Şenel, “2005 yılında devlet yerli ve milli kaynakları kullanmak için Yenilenebilir Enerji Kanunu çıkardı. 2016 yılında bu kanunda bir değişiklik yapıldı, tabi bu değişiklik kamu yararına değil, yine sermaye yararına bir değişiklik yapıldı. Bu da şu; elektrik üretmek için rüzgar, güneş, jeotermal, hidrolik ve biyokütle diye bir tarif barındırıyor. Biyokütle şu; ithal edilmemek kaydıyla ki şimdilik diyorum kentsel atıkları, çöpler, lastikler, odun, anız parçaları, hayvansal atıklar ve arıtma tesis çamurları enerjiye dönüştürülecek. 2020 yılına kadar bu santralleri devreye sokarlarsa 1 kilowattını 16,5 sentten devlete satacaklar. Bu santralde günde 630 ton atık yakılacak, 15,5 ton kül de havaya salınacak ve 38 ton kül depolanacak. Zararı sizlere olacak, bizlere olacak. Dünyadaki araştırmalarda şunu söylüyor; santralin bir kilometre yakınındaki insanlarda kanser oranı çok fazla! Siz kanserli çocuklar mı yetiştirmek istiyorsunuz, yoksa mavi gökyüzünün altında çocuklar mı yetiştirmek istiyorsunuz? Şu anda arabasında sigara içene ceza yazan bir devletimiz var ancak ovanın ortasına kirli külü getirecek bir santrale tüm devlet kurumları izin veriyor! Çarşamba Ovası’nın kurtuluşu enerji santrali değil tarımdır. Bunun içinde hep birlikte mücadele edeceğiz. Terme’de nasıl başardıysak, mobil santralde nasıl başardıysak burada da sizlerle birlikte sizlerin birliği ile biyokütle enerji santralinin kurulmamasını başaracağız” şeklinde konuştu.

‘KANSER ORANI ARTACAK’

Kanser oranının artacağını dile getiren eczacı Ayşe Çubukçuoğlu, “Bende buranın insanıyım ve eczacılık yapıyorum. Kurulacak santralle birlikte havaya salınacak külün yetiştirilen ürünlerimizle teması sonucu kanser oranı artacak. Bu nedenle hep birlikte santrale hayır diyoruz” diye konuştu. Sonrasında ise Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı da açıklamalarda bulundu. Açıklamaların ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Tolga BİRGÜCÜ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER