Santral karşıtları eyleme geçiyor

Çarşamba’da yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santraline karşı sosyal medya platformunda bir araya gelen vatandaşlar, mücadelelerini, hukuksal ve siyasal alanda yürütmek ve bir dizi eylem ve girişimde bulunmak üzere komisyon kurdular

Santral karşıtları  eyleme geçiyor

‘Çarşamba Biyokütle Santrale Hayır Grubu olarak sosyal medya platformunda bir araya gelen vatandaşlar, önceki gün gerçekleştirdikleri toplantı ile komisyon kurdular. Katılımcılar, mücadelenin çok başlı olmaması, daha organize ve güçlü bir şekilde tüm hukuki yolların hayata geçirilmesi, diğer gruplar, STK’lar, platformlar, meslek kuruluşları ile ortak hareket etmek ve dayanışma amacıyla geçici bir komite oluşturarak bir dizi kararlar alarak ilk adımı attılar. Geçici olarak oluşturulan ve ağırlıklı olarak yöredeki arazi sahipleri ve üreticilerin yer aldığı komite şu isimlerden oluştu: Taner Yılmaz, Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanı, Murat Şenel,  İnşaat Mühendisi, Hamzalı Köyü Tarla Sahibi, Hasan Tunç, Eğercili Köyü Eski Muhtarı, Recep Yavan Eğercili Köyü Sakini Arazi Sahibi, Ayşe Çubukçuoğlu Çarşamba Eczacı, Adnan Öz Mahalle Sakini. Komite sözcülüğüne Murat Şenel getirildi.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILIYOR

Geçici komitede ilk olarak, biyokütle enerji santralinin Çarşamba’ya kurulmaması için imza kampanyası başlatılması, tüm ilçeler, Samsun merkezde ve diğer illerde kampanyanın mümkün olan en geniş katılımla sürdürülmesi, toplanacak imzaların valilik, bakanlık, siyasi parti genel başkanları ve milletvekillerine ulaştırılması, çevre köylerden başlamak üzere konunun uzmanları tarafından köy halkının köylerinde bilgilendirme toplantısı yapılması, kararı alındı. Komite üyeleri, daha sonra Çarşamba’da geniş katılımlı bir miting düzenlenmesi, STK’ların, siyasi partilerin, çevre ve ilgili meslek kuruluşlarının da destek ve önerilerinin alınması için girişimlerde bulunulması, oluşturulacak heyetlerle, belediye başkanları, başta valilik olmak üzere ilgili resmi kurumlar ve siyasi partileri ziyaret ederek santralin durdurulması için destek istenmesini de kararlaştırdılar. Komite bu çalışmalarını başta Çarşamba Biyokütle Santrale Hayır Grubu üyeleri tarafından olmak üzere  sosyal medya, medya, basın yayın kuruluşları ile paylaşıma ve bunu hayata geçirme kararlılığında oldukların da belirttiler.

HABER MERKEZİ

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER