Samsunlulara Gürcistan hamsisi çare olmadı

Balıkçılar için bu kış sezonu beklenildiği gibi olmadı. Yerli hamsiden umduğunu bulamayan balıkçılar Gürcistan hamsisine yöneldi fakat o da çare olamadı.

Samsunlulara Gürcistan hamsisi çare olmadı

Hamsi, bu sezon balıkçıları pek sevindiremedi. Havaların karlı ve fırtınalı olması nedeniyle denize açılamayan balıkçılar, tezgahlara yerli hamsi yerine Gürcistan'dan gelen hamsiler koyuldu. Ama onlarda çare olmadı. 

Balık satıcısı Kurtça Aydın, "Birkaç hafta önce Karadeniz’de hamsi patlaması yaşanmıştı. 3-4 gündür havaların sert gitmesinden dolayı denizde fırtına var. Balıkçılar denize çıkamıyor. 

Gürcistan'dan gelen balıklarla idare ediyoruz

Gürcistan’dan gelen balıklarla idare ediyoruz. Hamsinin geri dönmesi için havaların biraz daha soğuması lazım ama denizde fırtına ve rüzgar olmaması lazım. Şartlar oluştuğunda hamside tekrar patlama bekliyoruz. 

Hamsi kar suyunu yedi artık. Bundan sonra çıkacak olan hamsiler, önceki hamsilerden daha lezzetli olacak. Kulağına kar suyu kaçan hamsi yağlı olacağından daha lezzetli olacak” dedi.

Şu anda yerli hamsi satamıyoruz

Bülent Çakmak ise, “Havalar esiyor. Kayıklar yeterince denize açılamıyor. Denizde de balık azaldı. Hamsi yoğun olarak Gürcistan’da bulunuyor. Şu anda yerli hamsi satamıyoruz. Gürcistan’dan gelen hamsileri vatandaşlarımıza sunuyoruz. Hamsinin kilosunu 10 liradan satıyoruz. Hamside yaşanan bolluktan sonra arkası gelmedi. Yine dört gözle hamsinin geri dönüşünü bekliyoruz. Bundan sonra satacağımız hamsi kar suyunu da yediği için öncekilerden büyük olur diye düşünüyorum” diye konuştu.

Kaynak: İHA


 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER